Německý parlament musí zvolit nového prezidenta do 30 dnů

Po překvapivé rezignaci německého prezidenta Horsta Köhlera se začíná u našich západních sousedů diskutovat o jeho nástupci. Podle ústavy musí být zvolen do třiceti dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler | Zdroj: ČTK

Horst Köhler zdůvodnil své nečekané rozhodnutí tlakem, kterému byl vystaven po svých výrocích ohledně angažmá německých vojáků v zahraničních misích. Během nedávné návštěvy Afghánistánu prohlásil, že společnost musí být připravena, že němečtí vojáci mohou být v krajním případě nasazeni k ochraně ekonomických zájmů Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech nečekané demise německého prezidenta mluvila na Rádiu Česko berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Horst Köhler měl za sebou teprve rok druhého funkčního období. O jeho možném nástupci se zatím nediskutovalo. Přesto se o nové hlavě státu musí hlasovat nejpozději do třiceti dnů.

Kancléřka Angela Merkelová chce přijít s takovým kandidátem, který by byl přijatelný i pro opozici. Na konkrétní návrhy je ale podle jejích slov ještě brzy.

Zatímco většina politiků přijala zprávu o Köhlerově demisi s lítostí, podle Strany zelených neustál kritiku a přispěl k prohloubení současné německé krize.

Klára Stejskalová, pir, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme