Německý parlament prodloužil provoz jaderných elektráren
Německý parlament schválil prodloužení provozu atomových elektráren. Přes velký odpor veřejnosti tak všech 17 německých elektráren zůstane v provozu až o 14 let déle, než se původně plánovalo. Hlasování bylo tajné, ale z těsného výsledku je patrné, že proti se museli postavit i někteří zákonodárci z vládní koalice. Opozice už prohlásila, že dnešní rozhodnutí anuluje, pokud se po volbách v roce 2013 dostane k moci.
Německo se tak prozatím odchyluje od cesty obnovitelných zdrojů, na kterou zemi před deseti lety poslal tehdejší kancléř Gerhard Schröder. Tehdy totiž rudo-zelená vláda uzavřela dohodu, podle které měly jaderné elektrárny v Německu skončit nejpozději v roce 2025.
Situaci kolem jaderných elektráren v Německu sleduje tamní spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.
Podle berlínského spolupracovníka Českého rozhlasu, Jaroslava Šonky, však ještě není úplně rozhodnuto: „Je tady ještě druhá komora, ve které spolkové země dohlížejí na to, aby nebylo kráceno jejich právo. Vypadá to tak, že z řady spolkových zemí dojde k žalobám před ústavním soudem. To znamená, že celá věc není ještě rozhodnuta.“
Kritici i přesto obviňují vládu Angely Merkelové, že podlehla tlaku jaderné loby. Kancléřka se ale hájí s tím, že Německo nemá za jádro zatím dostatečnou náhradu. Německá vláda tvrdí, že vnímá jadernou energii jako přemosťovací technologii, než bude možné využívat převážně energii z obnovitelných zdrojů.
Zákon navíc počítá se speciální daní z jaderné elektřiny. Energetické koncerny Eon, RWE, EnBW a Vattenfall, které mají velmi těsné vazby na pravici za delší provozní lhůtu tak zaplatí speciální daň.