Německý parlament prodloužil provoz jaderných elektráren

Německý parlament schválil prodloužení provozu atomových elektráren. Přes velký odpor veřejnosti tak všech 17 německých elektráren zůstane v provozu až o 14 let déle, než se původně plánovalo. Hlasování bylo tajné, ale z těsného výsledku je patrné, že proti se museli postavit i někteří zákonodárci z vládní koalice. Opozice už prohlásila, že dnešní rozhodnutí anuluje, pokud se po volbách v roce 2013 dostane k moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Německo se tak prozatím odchyluje od cesty obnovitelných zdrojů, na kterou zemi před deseti lety poslal tehdejší kancléř Gerhard Schröder. Tehdy totiž rudo-zelená vláda uzavřela dohodu, podle které měly jaderné elektrárny v Německu skončit nejpozději v roce 2025.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem jaderných elektráren v Německu sleduje tamní spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.

Podle berlínského spolupracovníka Českého rozhlasu, Jaroslava Šonky, však ještě není úplně rozhodnuto: „Je tady ještě druhá komora, ve které spolkové země dohlížejí na to, aby nebylo kráceno jejich právo. Vypadá to tak, že z řady spolkových zemí dojde k žalobám před ústavním soudem. To znamená, že celá věc není ještě rozhodnuta.“

Kritici i přesto obviňují vládu Angely Merkelové, že podlehla tlaku jaderné loby. Kancléřka se ale hájí s tím, že Německo nemá za jádro zatím dostatečnou náhradu. Německá vláda tvrdí, že vnímá jadernou energii jako přemosťovací technologii, než bude možné využívat převážně energii z obnovitelných zdrojů.

Zákon navíc počítá se speciální daní z jaderné elektřiny. Energetické koncerny Eon, RWE, EnBW a Vattenfall, které mají velmi těsné vazby na pravici za delší provozní lhůtu tak zaplatí speciální daň.

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová, Jaroslav Šonka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme