Německý parlament souhlasí s vyplácením odškodného

Spolkový sněm vydal pokyn k zahájení výplat odškodného nuceně nasazeným v nacistickém Německu během druhé světové války. Byla tak překonána poslední bariéra na cestě k odškodnění zhruba milionu obětí nucených a otrockých prací, z nichž většina pochází z východní Evropy. Ta tento krok vítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro tisíce obětí z České republiky připadne z nadační iniciativy německé vlády a průmyslu 423 milionů marek. První postižení by se měli zadostiučinění dočkat během dvou až tří týdnů. Do té doby musí spolkový průmysl doplnit chybějící částku svého pětimiliardového podílu a přispět také úroky, které naběhly kvůli několikaměsíčnímu odkladu výplat. Finance z odškodňovacího fondu by měly být postupně převáděny do jeho partnerských organizací v jednotlivých zemích.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila usnesení německého parlamentu otevírá možnost zahájit výplaty odškodného ještě během léta.

Vyhlášení právního smíru spolkovým sněmem přivítalo sdružení nuceně nasazených v Polsku. "Raději pozdě než vůbec ne." Tak komentoval rozhodnutí německých poslanců tajemník sdružení Židů a osob poškozených ve druhé světové válce Ludwig Krasucki. Vyjádřil zároveň obavu, že výplaty odškodného budou ještě narážet na řadu problémů.

Prvních deset tisíc polských obětí nacismu má odškodné obdržet už v první polovině června. Podle předsedy Svazu bývalých politických vězňů koncentračních táborů Stefana Kozlowského jde více o morální než materiální satisfakci. Polský premiér Jerzy Buzek uvedl, že den schválení právního smíru je velkým dnem nejen pro stovky tisíc poškozených, ale pro všechny občany, kteří se zúčastnili velkého dramatu polského národa v době druhé světové války.

Rozhodnutí německého parlamentu o zahájení výplat odškodnění pro oběti otrockých prací za druhé světové války přivítalo i Rusko. Podle moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vodlána by první finanční prostředky na odškodnění měly dorazit v nejbližší době. Představitel fondu německé ekonomiky v Rusku Wolfgang Gibowski dokonce podle rozhlasové stanice Echo Moskvy prohlásil, že první kompenzace ruským obětem nasazení na nucené práce budou vyplaceny už v polovině června. Jak informuje agentura Interfax, sestavuje ruský Fond vzájemného porozumění a smíření seznamy lidí, kteří budou mít nárok na odškodnění za nucené práce až do výše pěti tisíc marek. Tento fond má dostat z Německa celkem 830 miliónů marek. Zdroj uvádí, že první převody peněz na odškodnění ruských obětí se mají uskutečnit v srpnu tohoto roku.

Rozhodující posun v otázce zahájení výplat přineslo další zamítnutí žalob proti německým bankám ve Spojených státech. To přimělo doposud zdrženlivou nadační iniciativu firem k vyjádření, že německé podniky už mají dostatečné právní záruky před dalšími nároky u amerických soudů.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme