Německý prezident Christian Wulff kvůli skandálům rezignoval

Německý prezident Christian Wulff oznámil svou rezignaci. S tímto prohlášením přišel den poté, kdy státní zastupitelství v Hannoveru požádalo německý parlament, aby prezidenta zbavilo kvůli vyšetřování imunity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Wulff a jeho manželka Bettina po oficiálním ohlášení rezignace v berlínském zámku Bellevue

Christian Wulff a jeho manželka Bettina po oficiálním ohlášení rezignace v berlínském zámku Bellevue | Zdroj: ČTK

Wulff prohlásil, že již necítí podporu veřejnosti, a proto z postu prezidenta okamžitě odstupuje:

„Republika potřebuje prezidenta, který dokáže čelit výzvám současné doby, domácím i zahraničním. Prezident, který nemá důvěru veřejnosti, nemůže tento úkol splnit. Důvěra v mou osobu byla v posledních týdnech otřesena. Proto nadále nemohu plnit funkci prezidenta a podávám rezignaci.“

Věří nicméně, že se všechna obvinění proti němu vyjasní. „Choval jsem se vždy právně korektně, dělal jsme chyby, ale byl jsem upřímný. Zpravodajství z posledních dnů zranilo jak mne, tak mou ženu. Pokud jde o nadcházející právní prošetřování mé osoby, jsem přesvědčen, že povede k úplnému očištění,“ řekl Wulff.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová a Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů v Ozvěnách dne

Kancléřka Angela Merkelová zrušila plánovanou cestu do Itálie a chce společně s opozicí začít hledat Wulffova zástupce.

„Děkuji prezidentu Wulffovi za jeho práci v pozici prezidenta. On i jeho manželka dobře reprezentovali naši zemi. Rezignace je jeho osobním rozhodnutím. Postavil zájmy země před svoje osobní zájmy, za to si zaslouží respekt. Vládní strany se teď poradí a společně se stranami opozice vybereme společného kandidáta, kterého navrhneme na příštího německého prezidenta,“ prohlásila Merkelová.

Německého prezidenta stíhala v posledních týdnech jedna aféra za druhou. Už před koncem loňského roku se objevilo podezření, že díky přátelství s jedním z podnikatelů získal výhodnou půjčku na dům. Do křížku s německými médii se dostal poté, co se snažil zabránit zveřejnění těchto informací v bulvárním Bildu.

V době, kdy jako dolnosaský premiér zasedal v dozorčí radě Volkswagenu, měl získat za nadstandardních podmínek vůz Škoda. Hannoverské státní zastupitelství po prozkoumání nových dokumentů přišlo s obviněním, že německý prezident skutečně zneužil svého někdejšího postavení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na Německo Jaroslav Šonka komentoval ve Světě o třetí spekulace o Wulffově nástupcích

Wulff věřil, že se mu aféry podaří přestát. Kancléřka Merkelová mu navíc několikrát vyjádřila podporu. Wulff byl totiž jejím kandidátem, kterého do úřadu prosadila. Merkelová se v současné době těší mimořádné popularitě a pokud se jí podaří najít vhodného kandidáta, tak ji celá záležitost nemusí výrazně poškodit.

Odborník na Německo Jaroslav Šonka však upozorňuje na řadu důsledků mimo Wulffovu funkci spolkového prezidenta:

„Kancléřka má v koalici velmi zesláblou liberální stranu s voličskými preferencemi kolem dvou procent, o kterou se musí opírat. V německé historii se už několikrát stalo, že volba spolkového prezidenta s nutností vytvořit v tom volebním shromáždění nějaké koalice, které neodpovídají té vládní koalici, vede k následným změnám ve vládě. A toho se kancléřka bojí.“

Německý prezident Christian Wulff | Foto: ČTK/AP

Možných kandidátů je více, včetně respektovaného Joachima Gaucka, který se o úřad ucházel už v minulé prezidentské volbě. „Gauck nefiguruje v nějakých otevřených prohlášeních, protože koho vystrčí jako prvního, ten samozřejmě už prohrál. Je tady takový malý katalog lidí, o kterých píší média,“ komentuje Šonka.

Patří mezi ně i ministryně práce a sociálních věcí Ursula von der Leyenová nebo šéf Spolkového sněmu Norbert Lammert. Volba se musí podle ústavy uskutečnit do 30 dnů.

Těšil se historicky nejnižší popularitě

„Je to dilema každého politika, který musí spolupracovat s podnikateli a zároveň musí mít dostatek vnitřní síly a odmítat drobné laskavosti. A to Wulff nedokázal,“ uvádí nezávislý poradce pro strategické otázky Petr Robejšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu nezávislý poradce pro strategické otázky Petr Robejšek

„Prezidenta nakonec přiměl k rezignaci především tlak německé veřejnosti. Ta na základě informací z médií stále rezolutněji požadovala Wulffovo odstoupení. Tomuto tlaku začaly postupně podléhat i vládní politické kruhy, které to zprvu chtěly ustát stejně,. Jako prezident,“ říká novinářka Lída Rakušanová. Renomé prezidentského úřadu je nicméně podle Rakušanové v Německu vysoké a aférou neutrpěl.

V poměrně krátké době jde totiž už o druhou hlavu Spolkové republiky, která předčasně opouští prezidentský palác Bellevue. V roce 2010 se Horst Köhler vzdal úřadu po ostré kritice svého výroku, hlavně ze strany opozice.

Robejšek se nicméně nedomnívá, že se jedná o koexistenci, náhodnou konstelaci a ne důkaz špatného výběru prezidentů.

Wulff zastával prezidentský úřad přesně 597 dní a je už druhým prezidentem v řadě, který na funkci rezignoval. „Je to druhá rezignace hlavy státu v horizontu dvou let. To trochu vrhá stín i na otázku, jak jsou vybíráni kandidáti do nejvyššího úřadu v zemi,“ poznamenal odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů Robert Schuster.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu mluvila novinářka Lída Rakušanová

Rezignaci Wulffa si podle průzkumů přála většina Němců. „Jeho popularita je někde mezi 20 a 25 procenty, která se nikdy přes všechny aféry neprojevila u žádného jiného spolkového prezidenta,“ upozorňuje Šonka.

Christian Wulff se narodil 19. června 1959 v Osnabrücku. Od roku 1975 je členem CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa). Německým spolkovým prezidentem byl zvolen 30. června 2010. Vystudoval práva.

Přesto prý udělal spoustu dobrých věcí. Například v jednom ze svých projevů řekl, že stejně jako jiná náboženství dnes patří k Německu i islám. „Vytvořil si tím takovou integrační parketu vycházející z toho, že existuje smír mezi skupinami, které produkují v zemi nějakou nadhodnotu. V tomto uspěl.“

Prezidentovy pravomoce nyní přebírá předseda spolkové rady, kterým je v současné době bavorský premiér Horst Seehofer.

Klára Stejskalová, Tomáš Pavlíček, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, David Šťáhlavský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme