Německý prezident ocenil na setkání s Klausem jeho roli v české politice

Německý prezident Joachim Gauck ocenil roli Václava Klause při transformaci České republiky v tržní ekonomiku i v česko-německých vztazích. Během společného oběda pak vyzdvihl evropskou myšlenku. Václav Klaus se dnes přijel do Berlína rozloučit s nejvyššími německými představiteli. Vpodvečer se setkal také s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus se přijel do Německa rozloučit se svým protějškem Joachimem Gauckem | Foto: Klára Stejskalová

Joachim Gauck přivítal Václava Klause v zámku Bellevue s nejvyššími vojenskými poctami.

Při posledním setkání na prezidentské úrovni ocenil nejvyšší německý představitel Václava Klause a roli, kterou sehrál v české politice i při budování vztahů.

V proslovu při společném obědě obou prezidentských párů Joachim Gauck ale zdůraznil, že je zapotřebí se dívat kupředu. A budoucnost vidí ve sjednocené Evropě.

Právě v pohledu na budoucnost Evropy se současný český prezident s nejvyššími německými představiteli rozchází. Angela Merkelová, která přijala Klause o několik hodin později, je dokonce hlavním „motorem“ evropského sbližování. Václav Klaus se ji dnes opět snažil přesvědčit o své pravdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Václava Klause v Německu sledovala tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová. Komentář přidal ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Luboš Palata z Lidových novin

„Jak dobře víte, je to hlavní téma mého života, ale ona to také ví, proto s tím hned nezačala, tak jsme o tom chvíli hovořili. Navíc byla příležitost dát jí mou knížku o Evropě, která vyšla v němčině, tak slíbila, že si ji o víkendu přečte, že není tak dlouhá a tlustá, takže se tomu bude určitě věnovat, a jestli se potkáme za 14 dní na summitu Evropská unie – Latinská Amerika, že mi sdělí, co si o ní myslí,“ svěřil se.

Mezi samotným Německem a Českem naopak panují velmi dobré vztahy. „Zejména při obědě s prezidentem Gauckem i při jednání s paní kancléřkou Merkelovou jsme jasně připomínali 16 let česko-německé deklarace, že to byl začátek a ta deklarace, která řekla: Orientujme se na budoucnost, nikoliv na minulost. To je téma, které oni považují, že jsem v česko-německých vztazích velmi silně prosazoval, jsou si toho vědomi a já si myslím, že v tom musíme dále pokračovat,“ zmínil Klaus.

Německo patří k zemím, které Václav Klaus v prezidentské funkci navštěvoval možná nejčastěji. Na oficiální, pracovní nebo i soukromou cestu - třeba kvůli propagaci svých knih - zavítal k západním sousedům České republiky dvaadvacetkrát. Podle komentátora Lidových novin Luboše Palaty by právě proto mohl Klaus po svém odchodu z funkce prezidenta působit nejčastěji v Německu a dále na evropské úrovni. Podle Palaty má Klaus v Německu i rozsáhlé a vlivné publikum, například v politicích vládní strany CDU i bavorské CSU, kteří mají podobně jako on vyhraněný názor na Evropskou unii.

Hymnu na počest českého prezidenta si v zámku Bellevue příště vyslechne prezident, kterého si poprvé zvolí sami občané. Právě tato změna budila u německých politiků značnou pozornost. Především u předsedy spolkového sněmu.

„Panem prezidentem spolkového sněmu mi bylo jednoznačně vykládáno, že pro Německo by nepadalo v úvahu takovou chybu jako přímou volbu udělat, že by to totálně rozházelo celý německý ústavní systém. Já si to myslím o našem také, ale proto jsem docela se zájmem poslouchal jeho ostrou reakci v tomto smyslu,“ vysvětlil odcházející šéf Hradu.

Joachim Gauck i Angela Merkelová se také zajímali, kam budou směřovat další kroky Václava Klause po odchodu čela státu. „Všichni předpokládají - řekl bych ještě více než já - že v politice zůstanu. Všichni to takto cítí a tváří se, že když bych jim to rozmlouval, že to nemá cenu, že oni si stejně myslí v této věci svoje,“ uzavřel český prezident.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme