Německý prezident ocenil na setkání s Klausem jeho roli v české politice

Německý prezident Joachim Gauck ocenil roli Václava Klause při transformaci České republiky v tržní ekonomiku i v česko-německých vztazích. Během společného oběda pak vyzdvihl evropskou myšlenku. Václav Klaus se dnes přijel do Berlína rozloučit s nejvyššími německými představiteli. Vpodvečer se setkal také s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus se přijel do Německa rozloučit se svým protějškem Joachimem Gauckem | Foto: Klára Stejskalová

Joachim Gauck přivítal Václava Klause v zámku Bellevue s nejvyššími vojenskými poctami.

Při posledním setkání na prezidentské úrovni ocenil nejvyšší německý představitel Václava Klause a roli, kterou sehrál v české politice i při budování vztahů.

V proslovu při společném obědě obou prezidentských párů Joachim Gauck ale zdůraznil, že je zapotřebí se dívat kupředu. A budoucnost vidí ve sjednocené Evropě.

Právě v pohledu na budoucnost Evropy se současný český prezident s nejvyššími německými představiteli rozchází. Angela Merkelová, která přijala Klause o několik hodin později, je dokonce hlavním „motorem“ evropského sbližování. Václav Klaus se ji dnes opět snažil přesvědčit o své pravdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Václava Klause v Německu sledovala tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová. Komentář přidal ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Luboš Palata z Lidových novin

„Jak dobře víte, je to hlavní téma mého života, ale ona to také ví, proto s tím hned nezačala, tak jsme o tom chvíli hovořili. Navíc byla příležitost dát jí mou knížku o Evropě, která vyšla v němčině, tak slíbila, že si ji o víkendu přečte, že není tak dlouhá a tlustá, takže se tomu bude určitě věnovat, a jestli se potkáme za 14 dní na summitu Evropská unie – Latinská Amerika, že mi sdělí, co si o ní myslí,“ svěřil se.

Mezi samotným Německem a Českem naopak panují velmi dobré vztahy. „Zejména při obědě s prezidentem Gauckem i při jednání s paní kancléřkou Merkelovou jsme jasně připomínali 16 let česko-německé deklarace, že to byl začátek a ta deklarace, která řekla: Orientujme se na budoucnost, nikoliv na minulost. To je téma, které oni považují, že jsem v česko-německých vztazích velmi silně prosazoval, jsou si toho vědomi a já si myslím, že v tom musíme dále pokračovat,“ zmínil Klaus.

Německo patří k zemím, které Václav Klaus v prezidentské funkci navštěvoval možná nejčastěji. Na oficiální, pracovní nebo i soukromou cestu - třeba kvůli propagaci svých knih - zavítal k západním sousedům České republiky dvaadvacetkrát. Podle komentátora Lidových novin Luboše Palaty by právě proto mohl Klaus po svém odchodu z funkce prezidenta působit nejčastěji v Německu a dále na evropské úrovni. Podle Palaty má Klaus v Německu i rozsáhlé a vlivné publikum, například v politicích vládní strany CDU i bavorské CSU, kteří mají podobně jako on vyhraněný názor na Evropskou unii.

Hymnu na počest českého prezidenta si v zámku Bellevue příště vyslechne prezident, kterého si poprvé zvolí sami občané. Právě tato změna budila u německých politiků značnou pozornost. Především u předsedy spolkového sněmu.

„Panem prezidentem spolkového sněmu mi bylo jednoznačně vykládáno, že pro Německo by nepadalo v úvahu takovou chybu jako přímou volbu udělat, že by to totálně rozházelo celý německý ústavní systém. Já si to myslím o našem také, ale proto jsem docela se zájmem poslouchal jeho ostrou reakci v tomto smyslu,“ vysvětlil odcházející šéf Hradu.

Joachim Gauck i Angela Merkelová se také zajímali, kam budou směřovat další kroky Václava Klause po odchodu čela státu. „Všichni předpokládají - řekl bych ještě více než já - že v politice zůstanu. Všichni to takto cítí a tváří se, že když bych jim to rozmlouval, že to nemá cenu, že oni si stejně myslí v této věci svoje,“ uzavřel český prezident.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme