Německý prezident oceňuje české snahy o vyrovnání s odsunem

Německý prezident Christian Wulff přijede v pondělí na návštěvu Prahy. Českému rozhlasu a ČTK poskytl v této souvislosti rozhovor, v němž se dotýká ožehavé doby nacistické okupace Československa a následného vysídlení Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident prezident Christian Wulff hovoří se zpravodajkou Klárou Stejskalovou a jejím kolegou z ČTK | Foto: Klára Stejskalová

Přiznal, že Němci způsobili Čechům během okupace velké utrpení. Vypálení Lidic, Ležáků, zločiny v Terezíně byly podle německé hlavy státu nepochopitelné strašné činy.

Německo se s děsivým obdobím nacionálního socialismu vypořádává desetiletí. Wulff proto ocenil snahu české strany zmapovat i temné stránky historie týkající se poválečného odsunu Němců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt sděluje Českému rozhlasu dojmy ze změny českého postoje

„Pozorně sleduji iniciativy mapující utrpení Němců, ke kterému došlo v době odsunu. Příkladem jsou Postoloprty, Brno a Cheb nebo plánované otevření muzea dějin Němců v Čechách, kde je patrný zájem právě o poválečnou dobu,“ řekl prezident zpravodajce ČRo Kláře Stejskalové.

„A velmi si také považuji starosty Chebu Jana Svobody, který v Čechách padlým německým vojákům poskytl poslední místo odpočinku. To není jen hluboce lidské gesto, ale gesto vůči pozůstalým.“

Celý rozhovor s německým prezidentem uslyšíte v dnešních poledních Ozvěnách dne.

Posselt: Češi chtějí zlepšit vztahy s Němci

Českou snahu o vyrovnání se s minulostí oceňuje i nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. V uplynulých dnech se přijel poklonit památce obětí lidické tragédie a navštívil i Terezín a Ústí nad Labem.

„Cítím v české společnosti značný pohyb. Češi se europeizují, setkávám se tu se spoustou proevropsky smýšlejících lidí. To je v rozporu s určitými klišé, které o vás panují v cizině,“ řekl.

„Jsem v kontaktu se spoustou Čechů, kteří jsou odhodlaní zpracovat a pojmenovat historické události s cílem zlepšit vzájemnou spolupráci s Němci, sudetskými Němci, svými někdejšími krajany. Dělají to ale i z vlastního zájmu a to se mi na tom líbí.“

Klára Stejskalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme