Německý prezident příští týden rozhodne o milosti pro Christiana Klara

Už příští týden chce německý prezident Horst Köhler oznámit, zda udělí milost známému teroristovi Christianu Klarovi. Hlava státu dokonce v pátek bývalého člena obávané Frakce Rudé armády tajně navštívila. Podle prezidentského úřadu to byl poslední krok při posuzování žádosti o předčasné propuštění z vazby. Řada politiků omilostnění Klara odmítá a prezidenta Köhlera od tohoto kroku důrazně zrazuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Horst Köhler | Foto: AFP

Podle médií je pravděpodobné, že se Christian Klar stane devátým teroristou z řad R.A.F., který dostane milost z ruky prezidenta nebo předsedy vlády. Zejména liberální FDP a bavorská CSU ale zvyšují tlak na Horsta Köhlera, aby tak nečinil. Vedoucí představitelé vládní CSU dokonce vyhrožují, že by kvůli tomu mohli v roce 2009 zablokovat Köhlerovo opětovné zvolení hlavou státu.

Generální tajemník bavorské formace Markus Söder omilostnění člověka odpykávajícího si šest doživotních trestů, označil za "těžkou hypotéku" pro prezidentovo znovuzvolení. Taky poslanec CSU Stephan Mayer má jasno: "Klar neprojevil ani slůvko lítosti a nikterak nepřispěl k objasnění atentátů Frakce Rudé armády."

Ani někteří politici CDU si nepřejí, aby někdejší terorista po 24 letech vyšel z vězení. Naopak Zelení nátlak vyvíjený na spolkového prezidenta kategoricky odmítají a tvrdí, že rozhodnutí je pouze na Horstu Köhlerovi.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme