Německý prezident vyzval Turecko k toleranci vůči křesťanům

V době, kdy v Německu vrcholí debaty o přistěhovalcích a jejich integraci v zemi, je v Turecku německý prezident Christian Wulff. V tureckém parlamentu dnes vystoupil s ostře sledovaným projevem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Wullf

Christian Wullf | Zdroj: ČTK

Christian Wulff na úvod zdůraznil blízkou spolupráci obou zemí jak na poli obchodním, tak například společné působení v NATO. K problematice turecké komunity v Německu řekl, že Turci jsou vítanými hosty jeho země a ocenil, že Turci znamenali pro Německo hlavně v 60. letech velký přínos a že si toho německá společnost dodnes váží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu německého prezidenta v Turecku sleduje tamní spolupracovnice ČRo Julie Urbišová

Také prohlásil, že kvůli zapojení se do společnosti lidé nemusejí přijít o svou kulturní identitu, ale aby byl život turecké komunity kvalitní a plnohodnotný, tak se musí naučit mluvit německy.

Zřejmě nejzajímavější součástí prezidentovy řeči byla jeho slova o křesťanské tradici v Turecku. Stejně jako před nedávnem řekl na adresu islámu, že už je samozřejmou součástí Německa, tak dnes Wulff zmínil, že křesťanství je naopak nepochybnou součástí Turecka.

Tento názor dokládá i jeho další program v Turecku, protože navštíví křesťanský kostel svatého Pavla na jihu Turecka, který ale v současnosti slouží jen jako muzeum. Prezident ve svém projevu zmínil, že podobné křesťanské památky by měly sloužit svému účelu. Řekl, že i kostely by měly být v Turecku otevřené křesťanům, stejně jako slouží muslimům v Německu jejich modlitebny.

Prezident Christian Wulff zítra v rámci své návštěvy Turecka zavítá na Německo-turecké obchodní fórum, ve čtvrtek by se měl přesunout na jih země, kde navštíví zmíněný kostel svatého Pavla. V pátek zakončí svou státní návštěvu v Istanbulu, kde se setká s patriarchou ortodoxní církve a také položí základní kámen turecko-německé univerzity.


mta, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme