Německý prezident Wulff se snažil zastrašit média

Německý prezident Christian Wulff je pod stále větším tlakem kvůli pochybné půjčce na bydlení. Opozice požaduje jeho hlavu, Wulff ale ztrácí podporu už i mezi svými příznivci. Bulvární deník Bild, který o kauze informoval jako první, tvrdí, že Wulff jeho redaktory zastrašoval, aby informace nezveřejňovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Christian Wulff | Zdroj: ČTK

Wulff se údajně snažil zastrašovat novináře a hrozil jim trestním stíháním. Ukázalo se, že to nebylo poprvé. Už v létě se s podobnými praktikami ze strany prezidenta setkal i redaktor víkendového listu Welt am Sonntag patřícího též do skupiny Axel Springer, vydavatele nejprodávanějšího německého deníku.

Prezident se k celé aféře vyjádřil jen ve velmi krátkém vystoupení před Vánocemi, kdy se sice národu omluvil, ale vysvětlení, na které všichni čekali, z jeho úst nezaznělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy německého prezidenta sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Wulff se omluvil také šéfredaktorovi Bildu za tón, který ve výhružných telefonátech zvolil. Údajně předal veškeré dokumenty ohledně svých financí státnímu zastupitelství v Hannoveru. Tyto zprávy ale veřejnost ani politickou scénu zdaleka neuspokojily. Kritizuje ho už i jeho vlastní dolnosaská buňka CDU.

„Je to závažné porušení svobody slova. On ovlivňoval kritické zpravodajství, pokusil se mu zabránit a to se neslučuje se svobodou tisku,“ tvrdí Henrik Zörner ze Svazu německých novinářů a novinář Deutsche Welle.

Opozice byla dosud v kritice prezidenta zdrženlivá, teď ale tlak zvyšuje. „Máme dojem, že byl vysvětlen jen kousek. Proto musí být co nejrychleji doplněno úplné vysvětlení. Moje důvěra je do té doby otřesena,“ uvedl Hubertus Heil z poslanecké frakce SPD.

Obvinění prezidenta Wulffa se každý den rozrůstají o další nové detaily. Hlavním problémem zůstává půjčka půl milionu eur, kterou získal od ženy vlivného podnikatele v době, kdy byl dolnosaským premiérem.

Wulff tehdy před dolnosaskými poslanci tvrdil, že k tomuto muži nemá žádné vazby. Později se ukázalo, že ve vile tohoto podnikatele strávil dovolenou. Úvěr u BV Bank byl navíc poskytnut za velmi neobvyklých podmínek, jakých se běžný žadatel nedočká. Reklamy na jeho knihu zase platil další podnikatel.

O nové volby nikdo nestojí

Christiana Wulffa prosadila do úřadu kancléřka Angela Merkelová. Jeho protikandidátem v souboji o prezidentský úřad byl velmi vážený a také veřejností preferovaný Joachim Gauck, někdejší východoněmecký pastor a bývalý šéf úřadu pro dokumentaci Stasi.

Aféra vrhá stín na celou politickou scénu. Kancléřka se krátce po vypuknutí skandálu za prezidenta postavila, ale je otázkou zda její podpora vydrží i s dalšími informacemi, které vyplouvají na povrch.

Německý prezident nemůže být odvolán, může jen abdikovat. Bez politické podpory by pravděpodobně k takovému kroku musel přistoupit. Wulff byl zvolen teprve před rokem a půl po nečekané abdikaci Horsta Köhlera, koalice ani opozice proto o nové prezidentské volby nemá příliš zájem. Většina čtenářů na internetových portálech už však požaduje Wulffovu demisi.

Klára Stejskalová, Markéta Bartošová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme