Německý prezident začal jednat s lídry parlamentních stran. Chce zabránit předčasným volbám

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier začal jednat s lídry parlamentních stran. Ve své berlínské rezidenci na zámku Bellevue přijal vedení strany Zelených a později také lídry liberální FDP. Právě tato strana ukončila v noci z neděle na pondělí koaliční jednání. Od té doby je Německo v politické krizi, protože v Bundestagu nejsou strany, které by byly ochotné jít do koalice a měly přitom v parlamentu většinu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (archivní foto) | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Prezident Frank-Walter Steinmeier chce zabránit předčasným volbám a přimět strany, aby spolu znovu jednaly a byly otevřenější kompromisům.

Kdo se podle něj uchází ve volbách o politickou zodpovědnost, nesmí se jí potom vyhýbat, když ji získá. Schůzky s lídry stran má Steinmeier naplánované i na následující dny.

Podle bývalého ministra financí a nynějšího předsedy bundestagu Wolfganga Schäubleho je současná patová situace zatěžkávající zkouškou, nikoli státní krizí. I on vyzval na úterním zasedání parlamentu strany, aby se v zájmu vytvoření stabilní vlády k sobě více přiblížily.

Tlak roste i na sociální demokracii SPD, která se na vládě s kancléřkou Angelou Merkelovou podílet nechce. Vedení strany stále dává přednost novým volbám.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme