Německý prezident začal jednat s lídry parlamentních stran. Chce zabránit předčasným volbám

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier začal jednat s lídry parlamentních stran. Ve své berlínské rezidenci na zámku Bellevue přijal vedení strany Zelených a později také lídry liberální FDP. Právě tato strana ukončila v noci z neděle na pondělí koaliční jednání. Od té doby je Německo v politické krizi, protože v Bundestagu nejsou strany, které by byly ochotné jít do koalice a měly přitom v parlamentu většinu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (archivní foto) | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Prezident Frank-Walter Steinmeier chce zabránit předčasným volbám a přimět strany, aby spolu znovu jednaly a byly otevřenější kompromisům.

Kdo se podle něj uchází ve volbách o politickou zodpovědnost, nesmí se jí potom vyhýbat, když ji získá. Schůzky s lídry stran má Steinmeier naplánované i na následující dny.

Podle bývalého ministra financí a nynějšího předsedy bundestagu Wolfganga Schäubleho je současná patová situace zatěžkávající zkouškou, nikoli státní krizí. I on vyzval na úterním zasedání parlamentu strany, aby se v zájmu vytvoření stabilní vlády k sobě více přiblížily.

Tlak roste i na sociální demokracii SPD, která se na vládě s kancléřkou Angelou Merkelovou podílet nechce. Vedení strany stále dává přednost novým volbám.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme