Německý soud poslal 94letého účetního z Osvětimi na 4 roky do vězení

V jednom z posledních procesů s bývalým členem jednotek SS padl rozsudek. 94letého Oskara Gröninga, který působil ve vyhlazovacím táboře Osvětim, poslal severoněmecký soud v Lüneburgu na 4 roky do vězení za napomáhání vraždě ve 300 tisících případech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd transportu do Osvětimi-Březinky v roce 1944

Příjezd transportu do Osvětimi-Březinky v roce 1944 | Foto: Sbírka Post Bellum

Oskar Gröning byl účetní v uniformě SS, v Osvětimi v kanceláři evidoval zlato a další majetek, který nacisté odebírali svým obětem hned po příjezdu na rampě. Tam Gröning také vypomáhal, prý dvakrát nebo třikrát.

Žalobce obvinil Gröninga za účast na takzvané maďarské akci z roku 1944, během které nacisté v Osvětimi povraždili maďarské Židy.

Gröning se už na začátku procesu v dubnu přiznal, že nese morální vinu. Trestní odpovědnost za vraždu statisíců ale odmítá. Oběti holokaustu, které Osvětim přežily a které se k žalobě připojily, považují výši trestu za nedostatečnou.

Německá justice se Gröningovým případem zabývala už v 80. letech, ale soud vyšetřování zastavil s odůvodněním, že není možné prokázat, zda se Gröning na vraždách skutečně podílel.

Změna přišla až v roce 2011, kdy byl v Mnichově odsouzen za napomáhání k mnohonásobné vraždě dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor John Demjanju.

Oskar Gröning byl příslušníkem jednotek SS a pracoval dva roky jako účetní ve vyhlazovacím táboře Osvětim | Foto: Reuters

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme