Německý soud potvrdil termín předčasných voleb

Volebním Dnem D bude v Německu 18. září. Cestu k předčasným parlamentním volbám dnes definitivně uvolnil spolkový Ústavní soud v Karlsruhe. Ten totiž zamítl dvě stížnosti proti proceduře vedoucí k vypsání voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

Ústavní soud v Karlsruhe řešil paradoxně dvě stížnosti poslanců vládních stran - Jeleny Hoffmannové z SPD a Wernera Schulze ze strany Zelených.

Tvrdili, že žádost kancléře Gerharda Schrödera o vyslovení důvěry byla fingovaná, následná porážka ve Spolkovém sněmu úmyslná a celý proces vedoucí k vyhlášení předčasných voleb prezidentem Horstem Köhlerem tudíž neústavní.

"Obě stížnosti jsou neopodstatněné. Rozhodnutí spolkového prezidenta rozpustit Spolkový sněm a vypsat volby na 18. září 2005 nejsou v rozporu s článkem 68 Ústavní smlouvy," prohlásil místopředseda Ústavního soudu Winfried Hassemer.

Pro konání voleb se vyslovilo sedm soudců, jeden byl proti. Podle Hassemera přitom dva ze sedmi soudců ke svému postoji museli dospět teprve časem. Už před dvěma týdny se ústavní soudci nechali slyšet, že nikdo nemůže vidět do hlavy spolkovému kancléři. "Když Schröder prohlásí, že už ve Spolkovém sněmu nemá stabilní většinu, jak to máme přezkoumat," ptali se soudci.

Pro variantu předčasných voleb se kancléř Gerhard Schröder rozhodl po sérii katastrofálních porážek sociálních demokratů v regionálních volbách, zejména pak v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Pokud by se Ústavní soud býval vyslovil proti konání voleb, v úvahu by bývaly přicházely tři alternativy. Podle první z nich by kancléř zůstal v úřadě až do řádných voleb v příštím roce. Mohl by ale podat demisi a prezident by pak musel Bundestagu navrhnout osobu nového kancléře. V úvahu také přicházelo, že by se žádost o vyslovení důvěry vládě ve Spolkovém sněmu opakovala.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme