Německý soud se zabývá zákonností předčasných voleb

Německý ústavní soud ode dneška jedná o zásadní otázce: bylo vyhlášení předčasných parlamentních voleb v souladu se základním zákonem země? Nejméně dva poslanci Bundestagu si to nemyslí, proto také účelový postup rudo-zelené vlády napadli. Verdikt ústavního soudu však už těžko změní rozhodnutí o nových volbách, které proběhnou 18.září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Může ovšem zpochybnit autoritu prezidenta, který otevřel předčasným volbám bránu a také ublížit už tak nepopulární vládnoucí koalici. SPD a Zelení tápají navíc ohledně společné budoucí politiky, snaží se však ze všech sil udržet u moci. Natolik, že už vysocí představitelé SPD otevřeně hovoří o možné koalici s nynější opozicí.

Německá ústava zakazuje, po negativních zkušenostech z nacistických dob, samorozpuštění parlamentu; účelové hlasování vlády s cílem dosáhnout vlastní porážky bylo předmětem právních diskusí už několikrát, naposledy kvazi hlasování inicioval Helmut Kohl.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme