Německý soud se zabývá zákonností předčasných voleb

Německý ústavní soud ode dneška jedná o zásadní otázce: bylo vyhlášení předčasných parlamentních voleb v souladu se základním zákonem země? Nejméně dva poslanci Bundestagu si to nemyslí, proto také účelový postup rudo-zelené vlády napadli. Verdikt ústavního soudu však už těžko změní rozhodnutí o nových volbách, které proběhnou 18.září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Může ovšem zpochybnit autoritu prezidenta, který otevřel předčasným volbám bránu a také ublížit už tak nepopulární vládnoucí koalici. SPD a Zelení tápají navíc ohledně společné budoucí politiky, snaží se však ze všech sil udržet u moci. Natolik, že už vysocí představitelé SPD otevřeně hovoří o možné koalici s nynější opozicí.

Německá ústava zakazuje, po negativních zkušenostech z nacistických dob, samorozpuštění parlamentu; účelové hlasování vlády s cílem dosáhnout vlastní porážky bylo předmětem právních diskusí už několikrát, naposledy kvazi hlasování inicioval Helmut Kohl.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme