Německý starosta chtěl přijmout azylanty. Kvůli nátlaku neonacistů ale rezignoval

Kvůli 40 azylantům vzrostlo v malé obci Tröglitz v Sasku-Anhaltsku napětí. Část obyvatel je chtěla přijmout, část byla proti. Neonacisté vycítili potenciál a začali v obci pravidelně demonstrovat. Když naplánovali protestní průvod tak, aby skončil před starostovým rodinným domem, politik se rozhodl svůj úřad složit. V Německu se teď mluví o prohře demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonacisté (ilustrační foto) | Foto: Štěpánka Budková

Proti přijetí azylantů se v Tröglitzu pravidelně demonstruje už několik týdnů. V obci žije přibližně 2000 lidí, protestů se účastnilo zhruba 90 z nich.

Později se ale organizace akcí ujala extremistická pravicová strana NPD, která začala do Tröglitzu svážet vlastní demonstranty. Místní už proto na demonstrace tolik nechodili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta německé obce Tröglitz rezignoval, nevydržel nátlak neonacistů. Podrobnosti přináší zpravodaj ČRo Pavel Polák

Starosta Markus Nierth, který je vystudovaným teologem, se podle svých slov stal terčem pravicových radikálů poté, co v místním radničním plátku zveřejnil jistý článek.

Vyzýval v něm občany Tröglitzu, aby čtyřicítku uprchlíků přijali. Psal, že jde o lidi utíkající z oblastí, kde zuří občanská válka, a že by bylo lidské a křesťanské jim poskytnout útočiště.

Poslední svolaný protest už přišel Nierthovi příliš za hranou, proto rezignoval. Je prý ale zklamaný, že úřady nezabránily tomu, aby neonacisté stáli před jeho domem. Dodal, že nechtěl, aby se na to jeho děti musely dívat. Nepřál si ani, aby jeho dům hlídali ozbrojení policisté.

Incident vzbudil pohoršení německé veřejnosti. Politici ze spolkové země Sasko-Anhaltsko pak prohlásili, že se budou kauzou důkladně zabývat.


Zvětšit mapu

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme