Německý Stralsund hostí amerického prezidenta

Za mimořádných bezpečnostních opatření jednají v severoněmeckém Stralsundu kancléřka Angela Merkelová a americký prezident George Bush. Ten se v Německu zastavil cestou na summit G8 v Rusku. Podle odborníků je německá kancléřka pro Bushe v současnosti nejvýznamnějším evropským partnerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a George Bush | Foto: AFP

Šéf Bílého domu označil při dopoledním přivítání kancléřku za "dobrou přítelkyni", jejíhož úsudku si velmi váží. "Spojené státy a Německo toho mohou hodně dosáhnout, pokud budou stát bok po boku," pronesl Bush mnohoznačně před tisícovkou pečlivě vybraných lidí, mezi nimiž hrálo prim 350 vojáků Bundeswehru v civilu.

Merkelová zase připomněla, jak moc je Německo Americe vděčné za podíl na znovusjednocení země a na tom, že teď Němci mohou žít svobodně a v míru.

Mimořádnost Bushovy návštěvy podtrhuje fakt, že se po boku Merkelové objevil i její manžel Joachim Sauer. Je to vůbec poprvé za osm měsíců, co je Angela Merkelová kancléřkou, kdy se její choť účastní nějaké velké oficiální akce.

Asi první, co jinak americký prezident ve Stralsundu uviděl, byl obří transparent organizace Greenpeace s nápisem "ne jaderným zbraním, ne válce, ne Bushovi."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme