Německý supervolební rok skončil debaklem vládní FDP

Klaus Wowereit bude dalších pět let starostou Berlína a němečtí sociální demokraté (SPD) slaví další úspěch v letošním supervolebním roce. Debaklem naopak skončily volby v německé metropoli pro vládní liberální demokraty (FDP), kteří nezískali ani dvě procenta hlasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klaus Wowereit bude dalších pět let starostou Berlína

Klaus Wowereit bude dalších pět let starostou Berlína | Zdroj: ČTK

Špatnou zprávou pro kancléřku Angelu Merkelovou skončily volby v Berlíně. Ač samotní křesťanští demokraté (CDU) tentokrát vylepšili svůj zisk a skončili na druhém místě za SPD, poselství letošního volebního roku je jasné.

CDU ztratila koaličního partnera. FDP nedokázala uspět v pěti zemských volbách a strana se potácí na pokraji propasti. Ani výměna na čele strany nepomohla.

Přehrát

00:00 / 00:00

stejskalova.mp3

„Strana prožila naprostý debakl, propadla se oproti minulým volbám o více než 5 procent, a nezískala ani 2 procenta. A bude to mít dopad na celou vládní koalici. Mezi CDU a FDP to skřípe, nový šéf FDP se snažil získat voliče jakousi protievropskou nebo ‘protieurovskou‘ kapmaní, což nezabralo,“ přiblížila na Rádiu Česko zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Novinář a odborník na Německo Jaroslav Šonka se však domnívá, že výsledky berlínských zemských voleb paradoxně zlepšily pouta spolkové vlády, respektive vládních koaličních stran CDU a FDP.

„Liberální strana s méně než 2 procenty si moc velké skoky dovolit nemůže. Musí čekat na to, že nějakými politickými činy spolkové vlády se dostane zase více na výsluní. Kancléřka tak bude mít asi lehčí získat takzvanou kancléřskou nebo vůbec parlamentní většinu pro záchranný balíček eura,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

šonka.mp3

Voliči momentálně preferují tandem SPD se Zelenými. Většina obyvatel sice nevěří, že Klaus Wowereit je schopen vyřešit ekonomické problémy města, přesto dostal na dalších pět let důvěru.

„Je poněkud překvapující, že Klaus Wowereit dokázal vyhrát i poté, kdy bilance jeho desetileté vlády není nijak oslňující – každý pátý člověk v Berlíně je bez práce, je tam největší počet příjemců sociálních dávek, zadluženost města je 64 miliard eur, dramaticky se zvyšují nájmy a o kriminalitě typu zapálených aut se také často mluví. Za jeho volebním vítězstvím do velké míry stojí jeho osobní šarm a popularita,“ vysvětlila Stejskalová.

Berlínské volby potvrdily i další trend. Němečtí Zelení se z proteststrany staly etablovanou politickou silou.

Hlasy nespokojených tentokrát vynesly na výsluní Pirátskou stranu. Získala devět procent hlasů a je ve skutečnosti jedinou, která v posledních německých volbách letošního roku zvítězila.

„Berlín je tak trochu jiné Německo, pokud mohla strana, jejíž program obnáší stahování z internetu zdarma či legalizaci konzumace hašiše někde získat podporu, tak pravděpodobně asi jedině v Berlíně. Ale ukázalo to, že lidé nejsou spokojeni se zavedenými stranami. Piráti se stali takzvanou protestní stranou, velké procento hlasů odebrali Zeleným a SPD,“ doplnila zpravodajka.

Klára Stejskalová, Martina Mašková, Katarína Brezovská, Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme