Německý televizní krimiseriál 'Místo činu' stane před soudem

Polovina Němců si bez něj nedokáže představit nedělní večer a teď se stal předmětem soudní pře. Řeč je o doslova kultovním seriálu 'Místo činu', který má své věrné publikum i v Česku. Jména jako Derrick nebo Schimanski už někdy slyšel snad každý. 'Místo činu' má často co do činění se soudy. Nyní se předmětem soudního sporu stal seriál sám. Přesněji řečeno, jeho kultovní znělka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní ovladač

Televizní ovladač | Foto: Fotobanka stock.xchng

Oko uprostřed zaměřovače, nohy běžící po mokrém asfaltu, otisk prstu, který jako spirála obtáčí pachatele. Už od roku 1970 uvádí 'Místo činu' stejná znělka, která zcela nepochybně přispěla k tomu, že se seriál zapsal do podvědomí celých generací.

Zatímco autor chytlavé hudby Klaus Doldinger má už 39 let pravidelný příjem z každé odvysílané premiéry či reprízy 'Místa činu', autorka výtvarné stránky znělky má pocit, že přišla zkrátka.

Grafička a triková filmařka Kristina Böttrich-Merdjanowá se teď u mnichovského soudu domáhá uznání spoluautorství úvodní sekvence a pochopitelně taky ušlého zisku. Ovšem pouze v posledních deseti letech, protože všechna vysílání staršího data jsou už promlčená.

Důkazy zatím chybějí

Očekává se zdlouhavá soudní tahanice. Ani grafička ani žalovaná strana, kterou je Bavorský rozhlas, totiž nedisponují písemnými dokumenty z doby, kdy se seriál dral na svět.

Dvě klíčové otázky v celém případu znějí: Je Böttrich-Merdjanowa, která před čtyřiceti lety dostala za svou práci honorář 2500 marek, skutečně původní autorkou znělky? A má tento trailer vůbec status bestselleru?

Mnichovská grafička se dušuje, že stvořila nejen návrh, ale taky samotnou animaci a měla na starosti rovněž natáčení úvodní znělky. Pokud by se to potvrdilo, je Bavorský rozhlas připravený ke smírné dohodě.

"Ta dáma o sobě 40 let nedala vědět a najednou přijde s dodatečnými pohledávkami," posteskl si mluvčí Bavorského rozhlasu Rudi Küffner.

Advokát žalující strany Nikolaus Reber to vysvětluje tím, že jeho mandantka žila dlouhou dobu v cizině a že teprve od roku 2002 existuje v Německu právní možnost uplatňovat zpětně pohledávky u bestsellerů. Podíl své klientky na úspěchu 'Místa činu' vyčíslil Reber předběžně na 150 tisíc eur.

Jiří Hošek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme