Německý terorista Klar zůstane ve vězení

Nechvalně proslulý německý terorista Christian Klar zůstane za mřížemi přinejmenším do roku 2009. Prezident Horst Köhler totiž zamítl jeho žádost o milost. Úřad hlavy státu toto překvapivé rozhodnutí zatím nijak neodůvodnil. Prezident byl v posledních dnech pod značným tlakem části politického spektra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Klar

Christian Klar | Zdroj: ČTK

Liberální FDP, část CDU a hlavně bavorská CSU, tedy všechny formace, které Horsta Köhlera do prezidentského křesla navrhly, se stavěly ostře proti omilostnění Christiana Klara.

Vadilo jim zejména, že dnes 54letý ex-terorista neprojevil nad svými činy lítost. CSU dokonce vyhrožovala, že zablokuje Köhlerovo znovuzvolení prezidentem.

Hlava státu vzala podle oficiálního prohlášení v potaz posudky ministryně spravedlnosti, nejvyšší státní zástupkyně a také dobrozdání o tom, jestli Klar může navázat na svou někdejší trestnou činnost. Prezident se v pátek s někdejším členem Frakce Rudé armády dokonce osobně sešel. Mluvil i s několika příbuznými obětí atentátů krajně levicové organizace.

Klar si ve vězení odpykává šest doživotních trestů. Kvůli obzvlášť závažnému provinění soud rozhodl, že jeden z šéfů takzvané "druhé generace" RAF může vyjít z vězení nejdříve 3. ledna 2009. Köhler zamítl žádost o milost také pro další členku Frakce Rudé armády Birgit Hogefeldovou. Ta tak zůstane za mřížemi minimálně do roku 2011.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme