Německý tisk o výcviku mladých

Zahraniční noviny dnes píší o rozšíření Severoatlantické aliance, politice USA v Iráku a německá vláda prý chce motivovat firmy k výcviku mladých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý kancléř Gerhard Schröder včera přiletěl do Moskvy zahájit Dny německé kultury, ale ruský deník Kommersant upozorňuje, že k jeho návštěvě dochází jen pár dnů po rozšíření NATO a několik týdnů před vstupem nových zemí do Evropské unie. S oběma strukturami má Rusko problémy, které s jejich vedením zatím vyřešit nemůže, a chce proto jednat s klíčovými evropskými zeměmi obou organizací.

Moskva by chtěla s Francií a Německem vytvořit jádro velké Evropy, které komentátorovi připomíná svérázné mezinárodní politbyro. Rusko má navíc vůči Evropské unii a Severoatlantické alianci řadu požadavků - jsou to třeba kompenzace za ztráty způsobené rozšířením Unie, které Moskva odhaduje na 150 až 300 milionů dolarů ročně, podpora ruského členství ve Světové obchodní organizaci, zajištění volného přístupu do Kaliningradu obklopeného západními spojenci nebo postupné zrušení víz mezi Ruskem a Evropskou unií.

Nězavisimaja Gazeta soudí, že v době americké prezidentské kampaně se Rusko chápe vhodné příležitosti a vylepšuje své vztahy s Německem a Francií, jejichž nejvyšší představitele zve srdečně do Moskvy. Autor článku dodává, že Schröder, Chirac i Putin vládnou ve druhém funkčním období a proto si mohou dovolit velkorysé a možná i překvapivé iniciativy.

Bruselský De Morgen se věnuje vstupu dalších zemí střední a východní Evropy do Severoatlantické aliance. Ta nemá po zhroucení komunismu a Varšavské smlouvy zřetelného nepřítele a mohla by přijít o důvod své existence. Nad aliancí se však objevil nový stín. Spojené státy jsou teď jediná světová velmoc a toto postavení nemusí být příjemné. Američané proto chtějí dále dominovat západním spojencům a zároveň si udržet jistý odstup.

V polském deníku Rzeczpospolita komentuje bývalý ministr obrany Janusz Onyszkiewicz rozšíření Severoatlantické aliance o 7 nových členů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Reportážní záběry z irácké Fallúdži, kde rozjařený dav zhanobil ostatky čtyř usmrcených amerických civilistů, jsou podle dopisovatele deníku New York Times natolik otřesné, že by se americká politika v Iráku mohla dostat do zajetí emocí. Zbrklá reakce v podobě tvrdé odvety nebo zděšeného ústupu, by mohla mít hrozné následky.

Spojené státy si teď nemohou dovolit laciná hesla ani zbožná přání, která mohou v průběhu prezidentské volební kampaně snadno převládnout. Kdyby se důležitá rozhodnutí odkládala až na její konec, prezident by ztratil celých šest měsíců. Šance na širší zapojení mezinárodního společenství pod záštitou OSN přitom pomalu klesají a čím dál více se ukazuje, že americká vláda chce do 30. července předat Irák místní vládě, aniž si zajistila účinnou mezinárodní podporu.

Německý tisk má nové vnitropolitické téma: vláda chce prosadit zákon, který by dodatečně zdanil každou firmu, která se příliš nevěnuje výcviku mladých lidí. Frankfurter Allgemeine Zeitung se na tento plán dívá skepticky. Nápad je to sice hezký, ale může mít i nepříjemné následky: místní úřady, které ho budou v praxi uplatňovat, čekají nové výdaje, firmy budou muset mladým lidem ve výcviku zaplatit zdravotní pojištění, zhorší se výběr daní a projekt se neobejde bez nárůstu byrokracie.

Bulvární Berliner Kurier má úplně jiný názor. Mladí lidé prý doufají, že si polepší, protože chlapci a děvčata mají právo na budoucnost. Tréninková daň se přece netýká peněz, ale lidí. Firmy se chtějí výcviku mládeže vyhnout a raději přijmou kvalifikované pracovníky. Ze svého hlediska mají možná pravdu, ale ti, kdo výcvik neposkytnou, musí pochopit, že stát uvažuje stejně. Ani on si nechce pohoršit, a proto zdaní společnosti, které mu neulehčí jeho povinnosti.

Všichni muži jsou trdla: to je název nové zajímavé knihy. Na západě je z ní bestseller, ale v Íránu se nelíbí. Dílo už bylo přeloženo do devíti jazyků a prodává se v desítkách zemí, ale v teheránském knihkupectví je v dohledné době nedostanete. Internetový magazín Iranian, kde publikují exulanti žijící ve Spojených státech, sděluje, že íránské ministerstvo kultury a islámské výchovy si vyžádalo psychologický rozbor. Tři domácí odborníci dospěli k názoru, že kniha je pro domácí publikum nevhodná, protože je typickým projevem západní kultury.

Pavel Novák, Barbora Kroužková, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme