Německý tisk polemizuje s kancléřem Schröderem

Německý tisk odmítá prohlášení kancléře Gerharda Schrödera, pronesené včera v Tokiu. Podle Süddeutsche Zeitung se kancléř zasazuje o to, aby noví členové Rady bezpečnosti OSN měli právo veta. Takové rovnostářství se ale neslučuje s hierarchickým systémem, který v OSN panuje, myslí si list. Bylo by to nesmyslné, zbytečné a v mnoha případech i nebezpečné pro konečné rozhodnutí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Die Welt souhlasí. Mezi mnoha důvody pro takovou strategii chybí jeden: zdravý rozum, tvrdí deník. Schröder tím prý paradoxně pomůže odpůrcům změn v mezinárodní organizaci. Taková neuvážená rozhodnutí je jen posílí. Kancléř se uchýlil k politice jedné věty a ta poškozuje Německo v zahraničí, namítá Die Welt.

Laureátka Nobelovy ceny míru Wangari Maathai se v listu New York Times vyznává ze svých životních hodnot. V mém jazyce tehdy neexistovalo slovo poušť, píše Keňanka. Naše země byla úrodná a zalesněná. Jenže zásoby vody vyschly. A tak jsem, ve spolupráci s Radou keňských žen, začala stromy sázet, popisuje autorka. Tak vzniklo hnutí Zelený pás. Vysázelo více než třicet milionů stromů po celé Keni. Rozšířilo se do východní a střední Afriky.

Během sázení stromů jsem si uvědomila, že zánik původních pralesů je symptomem i důsledkem problémů chudých rolníků, vysvětluje Maathai. Mohla za to vláda, která nelegálně prodávala dřevo. Organizace Zelený pás se tak přeorientovala na hlídacího psa demokratických voleb v Keni. Ty se naštěstí v roce 2002 uskutečnily, i když je provázelo politické pronásledování členů organizace. V patové situaci nebyla jen Keňa, a tak sdružení pokračuje ve své práci po celé Africe. Na oslavu předání Nobelovy ceny tedy zasaďme strom! Navrhuje Wangari Maathai v deníku New York Times.

Francouzský list Le Monde je zděšen chováním jednoho učitele základní školy. Ten totiž mezi svými žáky distribuoval čokoládové Mikuláše. Ti se sice ve školách tradičně rozdávají, učitelovy sladké figurky však měly něco navíc - kříž. Propagace tohoto náboženského symbolu je fackou do obličeje naší republiky, rozčiluje se list. Tisíc tři sta Mikulášů bylo radši ihned staženo z oběhu. Školy teď distribuují neutrální kulaté čokolády, dodává Le Monde.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme