Německý ústavní soud oznámí verdikt k Lisabonské smlouvě

Německý ústavní soud dnes poskytne odpověď na otázku, jestli je Lisabonská smlouva v souladu se základním zákonem země. Verdikt je důležitým milníkem na cestě k ratifikaci dokumentu. Všeobecně se očekává, že soudci smlouvě nebudou stát v cestě, mohli by k ní ale mít výhrady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe | Foto: www.bundesgerichtshof.de

Německo patří spolu s Českem, Polskem a Irskem k zemím, kde schvalovací proces ještě nebyl uzavřen. Prezident Horst Köhler zatím Evropské unii nezaslal doklad o ratifikaci.

Celkem 53 poslanců Spolkového sněmu a další soukromé osoby podali stížnost k ústavnímu soudu. Mimo jiné jim vadí údajné oslabení německé suverenity kvůli předání dalších kompetencí na evropskou úroveň.

Nejznámější tváří tábora stěžovatelů je poslanec bavorské CSU Peter Gauweiler. Ten má pocit, že evropští lídři budou díky Lisabonské smlouvě moci obcházet národní parlamenty a prosadit důležitá rozhodnutí v Bruselu.

Německé odborníky ale nejvíc zajímá jiná otázka. "Není jasné, jakou roli přiřknou ústavní soudci v nové realitě sami sobě, to znamená v jaké podobě budou nárokovat svou svrchovanost nad právem Evropské unie," uvedl Jan Techau z Německé společnosti pro zahraniční politiku.

Je pravděpodobné, že osm členů druhého senátu ústavního soudu sdělí k dokumentu své připomínky. Ty by se měly týkat hlavně otázky omezování svobody v souvislosti s prohlubující se evropskou integrací. Nejmenovaný vysoký představitel německé administrativy agentuře Reuters řekl, že vláda ortel v Karlsruhe vyhlíží poměrně bezstarostně.

K tématu si můžete také přečíst:
Gajdůšková v Radiožurnálu: Pokud prezident do konce září nepodepíše Lisabon, měl by mu parlament odebrat pravomoci
Prezident Klaus chce rozhodnout o Lisabonské smlouvě jako poslední v Unii
Evropa se dohodla na zárukách Irsku kvůli Lisabonské smlouvě
Klaus: Podpis Lisabonské smlouvy má smysl až po přijetí dokumentu Irskem
Irský ministr zahraničí kritizuje českého prezidenta
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu
Irové v referendu odmítli Lisabonskou smlouvu

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme