Německý ústavní soud řeší námitky proti ratifikaci nových evropských smluv

Německý ústavní soud se začal zabývat námitkami proti podpisu Německa pod trvalým záchranným fondem eurozóny a rozpočtovým paktem Evropské unie. Smlouvy německý parlament schválil 29. června, ale prezident Joachim Gauck čeká s podpisem na rozhodnutí soudu. Kritici tvrdí, že pokud Německo návrh podepíše, sníží se ústavní pravomoci německého parlamentu při rozhodování o způsobu využití peněz daňových poplatníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ústavní soud

Německý ústavní soud | Zdroj: Reuters

Ústavní soudci dali v minulosti několikrát najevo, že v centru politického rozhodování musí zůstat německý parlament. Rozhodnout by měli do konce července.

Současné evropské záchranné fondy podle mnohých kritiků ohrožují německé finanční rezervy. Německo je největším přispěvatelem trvalého záchranného fondu eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová a Jaroslav Šonka se vyjádřili pro Rádio Česko k jednání německého ústavního soudu o nových evropských smlouvách

„Podle některých expertů je možné, že soud bude vázat souhlas se záchrannými fondy se změnou německé ústavy, což by v Německu mohlo otevřít cestu k prvnímu poválečnému referendu,“ řekla zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová, podle níž veřejnost novým smlouvám není nakloněna.

Podle odborníka na Německo Jaroslava Šonky stojí za kritikou nových smluv stejní lidé, kteří kritizovali už Maastrichtskou smlouvu a pak všechny následující evropské úmluvy.

„I v těchto případech se kritici obraceli na Ústavní soud, který vždy omezil některé politické integrační kroky, ale nezamezil jim zcela.“

Šonka si myslí, že soud bude posuzovat smlouvu jako celek, nebude se zcela řídit jednotlivými žalobami. Hlavně posoudí, zda existuje dostatečná demokratická kontrola.

Případné veto smluv by podle Šonky mohlo narušit integraci hospodářského prostoru Evropské unie, vyvolat partikularizaci kontinentu a způsobit obrovskou hospodářskou krizi.

Klára Stejskalová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme