Německý Ústavní soud zamítl žádost o zablokování pomoci Řecku

Německý Ústavní soud v Karlsruhe otevřel cestu pro poskytnutí německé pomoci Řecku. V co nejkratším možném termínu zamítl žádost německých akademiků, kteří žádali zablokování pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe | Foto: www.bundesgerichtshof.de

Pětice německých akademiků vedená známým euroskeptikem profesorem Starbattym požadovala zablokování vyplácení pomoci s tím, že zákon schválený v pátek německým parlamentem a podepsaný prezidentem Köhlerem porušuje lisabonskou smlouvu.

Soud žádost odmítl. Zablokování pomoci by podle Ústavního soudu v Karslruhe mohlo způsobit vážné škody.

Profesor ekonomie Starbatty, který se netají sympatiemi k českému prezidentovi, už dříve žaloval německou vládu za rozhodnutí vzdát se německé marky. Ani tehdy u soudu neuspěl.

Slovensko rozhodne o půjčce po volbách

Kvůli řecké ekonomické krizi se mimořádně sešla slovenská vláda. Ta odsouhlasila rámcovou smlouvu mezi zeměmi eurozóny o finanční pomoci zadluženému Řecku. O samotné půjčce však rozhodne až nový parlament po červnových volbách.

Slovenské ‚ano‘ je důležité proto, aby ostatní země eurozóny mohly začít uzavírat s Řeckem dohody o půjčkách. Slovenský podpis totiž jako poslední chyběl.

Stejně jako ostatní evropské státy i Slovensko podmínilo půjčku razantními úspornými opatřeními řecké vlády.

Slovensko má půjčit Řecku přes 300 milionů eur, což je asi jedno procento státního rozpočtu. Částka představuje 150 eur na každého občana; tyto peníze Slovensko nemá a musí si je také půjčit.

Přestože většina politických stran je proti, analytici předpokládají, že některé po volbách názor změní.

Klára Stejskalová, Ľubomír Smatana, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme