Německý ústavní soud zrušil přistěhovalecký zákon

Německá vláda dnes utrpěla citelnou porážku. Ústavní soud totiž zrušil stěžejní zákon o přistěhovalectví. Vyhověl tak žalobě šesti spolkových zemí, které napadly způsob přijetí zákona ve spolkové radě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: SPD.de

Zákon století, jak přistěhovaleckou normu nazval kancléř Gerhard Schröder, je SPD otázkou cti. Ministr vnitra Schilly proto oznámil, že ho znovu ve stejné podobě urychleně vrátí do parlamentu.

Rudozelená koalice má však většinu pouze ve Spolkovém sněmu a opozice vládne ve Spolkové radě. Za těchto podmínek je Německo neovladatelné, varují experti. CDU je ale ochotná ke kompromisu. "Pravdou je, že rudozelené otázka přistěhovalectví silně rozděluje, naše návrhy ale stále leží na stole," tvrdí předsedkyně CDU Merkelová.

Internetová verze Franfurkter Allegemeine Zeitung v této souvislosti navrhuje záchranné řešení pro celou spolkovou republiku - vytvořit velkou koalici SPD s CDU a Zelené odstavit na druhou kolej.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme