Německý ústavní soud zrušil zákon o sledování počítačů

Těžkou ránu zasadil zastáncům takzvaných online-prohlídek počítačů podezřelých osob německý ústavní soud. Špehování pevného disku pomocí speciálních virů je podle něj přípustné jen v případě konkrétního podezření a mimořádného právního zájmu. Soudci ovšem tyto krajní metody vyšetřování úplně nezakázali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice a diskové mechaniky | Foto: Jan Rosenauer

"Konkrétní oprávnění k online-prohlídkám, kterým disponuje Úřad na ochranu ústavy v Severním Porýní-Vestfálsku, odporuje německé ústavě a je neplatné," zaznělo u soudu v Karlsruhe.

Podle soudců příslušný zákon odporuje právu na ochranu osobnosti. Za pravdu tak dostala žalující strana kolem internetové novinářky a bývalého ministra vnitra za liberální FDP.

Obecně ale ústavní soud špehování počítačů nezakázal, což hlavní zastánce této metody, spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble, hodlá využít. Podle něj jsou online-prohlídky nutným nástrojem v boji proti terorismu. S jejich zavedením má počítat připravovaná novela zákona o Spolkovém kriminálním úřadu.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme