Německý zákon o ukládání dat o telefonních hovorech je protiústavní

Německý ústavní soud uštědřil tvrdou lekci spolkové vládě a jejímu tažení proti terorismu. Za protiústavní totiž soudci označili zákon o hromadném uchovávání údajů o telefonních hovorech a internetové komunikaci. Berlínská vláda tak bude muset kontroverzní zákon sloužící k vyšetřování teroristických aktivit změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Dosud nashromážděná data se navíc musejí neprodleně vymazat. Ústavní soud v Karlsruhe tak dal plně za pravdu pětatřiceti tisícům německých občanů, kteří se na zákon stěžovali.

Soudcům vadí malá transparentnost zákona, nekonkrétní účel nakládání s citlivými údaji i jejich nedostatečné zabezpečení. Podle legislativní normy z roku 2008 se musejí ukládat záznamy o hovorech z pevné linky i z mobilního telefonu, stejně jako doklady o e-mailové komunikaci.

Soud dospěl k závěru, že zákon v současné podobě odporuje ústavě a porušuje telekomunikační tajemství. Soudci ovšem neoznačili za protiústavní ukládání dat jako takové, v což mnozí stěžovatelé doufali.

Jiří Hošek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme