Německým odpůrcům eura roste naděje na úspěch ve volbách do Spolkového sněmu

Před nedělními volbami do německého Spolkového sněmu posilují odpůrci eura. Spousta Němců s nimi sympatizuje, protože splácet řecké dluhy není v Německu dvakrát populární.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Němci mají k Řecku rozporuplný vztah. Rádi si zaplatí dovolenou u moře, miliardové záchranné balíčky ale platit nechtějí. A právě na to sázejí před parlamentními volbami euroskeptici. Preference jejich strany Alternativa pro Německo se zatím vyškrábaly těsně pod pětiprocentní hranici, a tak mají odpůrci eura zatím stále naději, že se po nedělních volbách dostanou do Bundestagu.

Turecký imbis na náměstí ve Frankfurtu nad Odrou. Lidé přicházejí a odcházejí s kebabem. Padesatník Volker zůstává, s novinami a čajem. Ve městě žije už padesát let. Je tady doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž před volbami do Bundestagu natočil na sídlišti Neuberesinchen Pavale Polák

„Frankfurt nad Odrou bylo typické východoněmecké město, spousta paneláků, zchátralé historické centrum. Dneska je na tom o poznání lépe, ale peníze tady stále chybějí.“

Někdejší stotisícové město se po revoluci smrsklo. 30 tisíc lidí odešlo hledat budoucnost jinam.

„Paneláky dlouhá léta zely prázdnotou. Nikdo v nich nechtěl bydlet. A tak stát uvolnil peníze na jejich zbourání.“

Po marce se stýská mnoha lidem

Třináct minut tramvají to trvá z centra na sídliště, které postupně mizí.

Vybydlené sídliště Neuberesinchen | Foto: Pavel Polák

„Tady byl jeden panelák vedle druhého. Před dvěma lety je srovnali se zemí a podívejte se, jak už to zarostlo trávou," říká paní Helga na zastávce, která se rozčiluje nad politiky v Berlíně.

„Nejdřív mají pomoci nám, německým občanům. Až potom ostatním státům. Akorát rozhazují peníze. A proč dávat peníze Řekům, kteří jsou tak daleko. To se mi nelíbí."

Mělo by Německo Řekům pomáhat? Ptá se reportér před jedním z posledních paneláků paní Luisy.

„Ne, protože my od nich taky nic nedostaneme. Vůbec nic, ani jeden jediný cent,“ odpovídá.

„Pomáhají oni nám? Nepomáhají," souhlasí s paní Luisou i Silvia. „Nám taky nikdo nedá bezplatnou půjčku. Pomoci ano, ale neustále sypat do Řecka peníze, to se mi nelíbí. V Německu je dost lidí, kteří nevyjdou s penězi. Těm má stát pomáhat."

„Kdyby bylo po mém, vrátila bych euro a vzala bych si zase německé marky."

Návrat k marce je v krizových letech lákavá představa pro stále více Němců, nejen na sídlišti Neuberesinchen, které čeká definitivní zbourání.

Místo po bývalých domech už zarůstá trávou | Foto: Pavel Polák

Zvětšit mapu

Pavel Polák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme