Německým prezidentem bude Joachim Gauck, shodly se všechny strany

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes večer oznámila, že vládní koalice i dvě nejsilnější opoziční strany se shodly na nominaci Joachima Gaucka pro funkci spolkového prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joachim Gauck | Foto: Tomki Němec

Zvolení evangelického pastora a bojovníka za občanská práva v bývalé NDR je jisté, protože zmíněné strany mají absolutní většinu hlasů ve Spolkovém shromáždění.

Gauck je oblíbený a respektovaný, podle aktuálního průzkumu bulvárního deníku Bild am Sonntag si ho do funkce hlavy státu přálo 54 procent Němců. Loni kandidoval do prezidentské funkce za opoziční SPD a Zelené.

Narodil se 24. ledna 1940 v Rostocku, jeho otec byl na počátku 50. let odvlečen do sibiřského gulagu. Vystudoval teologii a působil jako evangelický pastor. V roce 1989 se zapojil do Nového fóra, v březnu 1990 byl za něj zvolen do posledního východoněmeckého parlamentu.

Deset let řídil úřad vyšetřující činnost východoněmecké tajné policie Stasi, který se stal symbolem vůle zúčtovat s komunistickou minulostí.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme