Německým řidičům bude brzy vydán průkaz už v sedmnácti

Už od příštího roku budou v Německu moci řídit auto i sedmnáctiletí. Ovšem pouze v doprovodu zkušenějšího řidiče, kterého předem nahlásili. Německo program testovalo šest let. Dnes ho schválila Spolková rada, tedy horní komora německého parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič za volantem (ilustrační foto)

Řidič za volantem (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Výsledky programu ukázaly, že účastníci projektu po dovršení plnoletosti způsobují o třetinu méně nehod a řídí jistěji. Podstatně méně také usedají za volant pod vlivem alkoholu nebo drog než jejich vrstevníci, kteří si udělali řidičský průkaz až kolem osmnáctého roku věku a začali pak řídit bez doprovodu.

Začátečníci podle policejních statistik stojí asi za čtvrtinou nehod na německých silnicích. Němečtí zákonodárci si od nové úpravy slibují právě snížení nehodovosti začátečníků ve Spolkové republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O řidičských průkazech již od 17 let v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Veřejnost na nové opatření reaguje v podstatě pozitivně.

Řidičské průkazy od 17 let navrhli letos zavést i dopravní experti v České republice. Jedním z nich je odborník na dopravní bezpečnost Jaroslav Hořín.

„Ten nápad se mi líbí. Už jenom zkušenosti z Francie a jiných států západní Evropy ukazují, že je to cesta k tomu, jak překonat kritické období prvních dvou let po získání řidičského oprávnění, kdy máme relativně vysokou nehodovost,“ řekl.

Klára Stejskalová, Jaroslav Šonka, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme