Němečtí celníci zabavili rekordní zásilku padělaného zboží

Němečtí celníci zadrželi zřejmě největší zásilku padělaného zboží na světě. V hamburském přístavu zabavili 117 kontejnerů s plagiáty předních světových značek. Cena originálů by přitom na trhu dosáhla astronomických 11 miliard korun. Většinu padělků tvořily sportovní boty a hodinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

textil na tržnici | Foto: Marián Vojtek

Jen bot značky Nike byl bezmála milion. Také 76.000 kusů nepravých hodinek vyhlášené značky Rolex, představuje kapitální úlovek.

Cena švýcarských originálů by na trhu dosáhla šesti a čtvrt miliardy korun. "Jde zřejmě o celosvětově největší zadrženou zásilku padělků," raduje se šéfka hamburské celní pátrací služby Sabine Heiseová.

"Zisky z této trestné činnosti jsou skoro stejně vysoké, jako v případě pašování drog. Když si představíte, jaké peníze stojí třeba výroba takového množství zboží, zjistíte, jaká se za tímto byznysem skrývá ohromná hospodářská síla," řekla Heiseová stanici NDR.

Je smutným paradoxem, že padělky sportovní obuvi neskončí ve skladech charitativních organizací, ale v obří drtičce. Na zničení plagiátů navíc musejí firmy Adidas, Puma a Nike společně vynaložit více než osm milionů korun.

"Nemůžeme bohužel padělky darovat, protože jde o zboží pocházející z trestné činnosti. Kromě toho se nedají vyloučit ani zdravotní rizika. Nemůžeme vysledovat, jak se boty vyráběly, jestli třeba materiál nezpůsobuje podráždění pokožky a podobně," vysvětluje Kirsten Kecková ze společnosti Adidas.

Stále není jasné, kdo za gigantickou zásilkou, která směřovala do Itálie, Rakouska a Maďarska, stojí. Policie zatím nikoho nezatkla. Boty, hodinky nebo elektronika nejsou zdaleka jediným druhem padělaného zboží, které se valí na evropský trh.

Unijní komisař pro daně a cla Laszló Kovács varoval také před nebezpečím padělaných léků. Pirátská Viagra, falešná antibiotika nebo medikamenty proti cholesterolu z Indie a jihovýchodní Asie podle Kovácse vážně ohrožují lidské zdraví.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme