Němečtí duchovní se omluvili za válečné hrůzy

Ekumenická mše v chrámu sv. Hedviky, setkání členů obou komor parlamentu či projev prezidenta Köhlera - tak vypadají oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války v Berlíně. Hlavní město Německa žilo dopoledne v duchu usmíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Koncert v katedrále, ukázky, dobových snímků z konce války a autentické záběry. I tak dopoledne vypadale ekumenická mše v chrámu sv. Hedviky v Berlíně. Bohoslužbu sloužili společně patriarcha pravoslavné církve, evangelický biskup i katolický kardinál Karl Lehmann, který požádal o odpuštění za válečné hrůzy, například za německé bombardování katedrály v britském Coventry.

Odpoledne se sejdou členové obou komor parlamentu a s projevem vystoupí prezident Köhler. V ulicích Berlína je pak šest tisíc policistů, kteří mají zabránit očekávaným srážkám mezi neonacisty a levicovými radikály.

Takto pokračují oslavy, které začaly již včera například pětadvacetitisícovým lidským řetězem za mír, proti válce a xenofobii, jenž obepnul celé hlavní město.

Markéta Pešková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme