Němečtí duchovní se omluvili za válečné hrůzy

Ekumenická mše v chrámu sv. Hedviky, setkání členů obou komor parlamentu či projev prezidenta Köhlera - tak vypadají oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války v Berlíně. Hlavní město Německa žilo dopoledne v duchu usmíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Koncert v katedrále, ukázky, dobových snímků z konce války a autentické záběry. I tak dopoledne vypadale ekumenická mše v chrámu sv. Hedviky v Berlíně. Bohoslužbu sloužili společně patriarcha pravoslavné církve, evangelický biskup i katolický kardinál Karl Lehmann, který požádal o odpuštění za válečné hrůzy, například za německé bombardování katedrály v britském Coventry.

Odpoledne se sejdou členové obou komor parlamentu a s projevem vystoupí prezident Köhler. V ulicích Berlína je pak šest tisíc policistů, kteří mají zabránit očekávaným srážkám mezi neonacisty a levicovými radikály.

Takto pokračují oslavy, které začaly již včera například pětadvacetitisícovým lidským řetězem za mír, proti válce a xenofobii, jenž obepnul celé hlavní město.

Markéta Pešková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme