Němečtí gymnazisté odlet z Barcelony málem nestihli. O zájezd losovali

Němečtí gymnazisté, kteří v úterý zahynuli v letounu společnosti Germanwings při návratu ze Španělska, prý z Barcelony málem neodletěli. Jedna z dívek si zapomněla doklady a na letiště jí je na poslední chvíli přivezla hostitelská rodina, informoval dnes španělský deník El País. Podle německého listu Die Welt byl o výměnný pobyt v katalánském Llinars del Vallès mezi studenty gymnázia v porýnském Halternu velký zájem, a ti tak o možnost letět dokonce losovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v německém Halternu zapálili stovky svíček na památku školáků, kteří zahynuli při letecké katastrofě ve Francii

Lidé v německém Halternu zapálili stovky svíček na památku školáků, kteří zahynuli při letecké katastrofě ve Francii | Zdroj: Reuters

Úterní havárie airbusu ve francouzských Alpách si vyžádala 150 obětí, většinou německých a španělských. Je mezi nimi i 16 gymnazistů z města Haltern am See a jejich dvě učitelky.

Podle španělského listu El País to ale pro absolventy výměnného pobytu mohlo dopadnout jinak. Jedna z dívek si totiž u hostitelské rodiny zapomněla občanský průkaz a neměla být vpuštěna na palubu letadla. V tom případě by prý neodcestovala celá třída.

Studentka, jejíž jméno nebylo zveřejněno, zavolala svou hostitelskou rodinu, které se podařilo průkaz včas dovézt na barcelonské letiště, i když Llinars je od katalánské metropole 50 kilometrů a v úterý ráno byl na místních dálnicích hustý provoz a špatné počasí.

Lidé v německém Halternu zapálili stovky svíček na památku školáků, kteří zahynuli při letecké katastrofě ve Francii | Foto: Reuters

Pobytu se přitom nemohli zúčastnit všichni zájemci. "Já jsem vlastně chtěla letět také," řekla listu Die Welt nejmenovaná 16letá dívka poté, co se v Halternu zastavila u schodiště tamního gymnázia, které se proměnilo v hlavní pietní místo ve městě.

Míst ale nebylo dost pro všechny. "A tak jsme losovaly. Vyhrála jiná holka z pořadníku," podotkla a zarazila se. "Vyhrála" není vhodné slovo, ale tehdy to prý tak vnímala.

V německém Halternu hoří stovky svíček, v letadle zahynula téměř celá jedna třída

Číst článek

V katalánské obci Llinars del Vallès vládne podobně pochmurná atmosféra jako v Halternu. "Je to katastrofa, na jakou naše devítitisícová obec nikdy nezapomene," řekla listu Die Welt 52letá provozovatelka místního hotelu Agustina Puigová.

I v místní škole Institut Giola dnes odpadlo vyučování a psychologové se starali o otřesené děti a jejich rodiče. V posledních dnech byli nepřetržitě se svými německými hosty. Dopoledne se v areálu školy konala vzpomínková akce.

"Naše vesnice je úplně zdrcená, rodiny dětí spolu byly navzájem spřáteleny. Hostitelští rodiče odvezli děti v šest hodin ráno do Barcelony," řekl agentuře Reuters starosta Martí Pujol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme