Němečtí homosexuálové dostali šanci na zrovnoprávnění

Homosexuální páry v Německu mají šanci, že si budou moci adoptovat děti a vychovávat společně děti z předchozích heterosexuálních partnerských vztahů. Plánované zrovnoprávnění sexuálních menšin podle nejnovějšího právního dobrozdání neprotiřečí Ústavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba homosexuálů | Foto: Eva Kačánová

Ke zmíněnému závěru došla vědecká rada Spolkového sněmu. Studie výslovně uvádí, že návrh zákona o změně partnerského práva není v rozporu s ústavními zásadami. Podnět ke vzniku této právní studie zavdal poslanec CDU Peter Gauweiler.

Jde o další stupeň na cestě k zrovnoprávnění homosexuálů, kteří podle německého právního řádu už mohou uzavírat sňatky. V tradičně katolických zemích, jako například Bavorsku, ale nikoliv na radnice, nýbrž jen u matrikáře.

Paradoxně právě v Mnichově žije už více než šest let populární zpěvák lidovek Patrick Lindner se svým životním partnerem a managerem Michaelem Linkem a společně vychovávají adoptivního syna Daniela. Lindner si ho vzal za vlastního v roce 1998 z ruského dětského domova v St. Petěrburku.

V procesu osvojení vystupoval ale jako svobodný muž, protože zákon už dříve umožnil takovou adopci a sexuální orientace v takových případech není rozhodující. Lindnerův partner Link nemá právně k malému Danielovi žádný vztah, proto sexuální menšiny požadují právo osvojit si dítě společně.

Od právního dobrozdání k přijetí zákona v Bundestagu ale zřejmě uplyne ještě určitý čas. Podle odpůrců této normy dítě není pokusný králík a je předčasné institucionalizovat výchovu dětí v homosexuálních rodinách, které samotné ještě společnost obecně nepřijala.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme