Němečtí inspektoři koupili CD s daty o účtech Němců ve Švýcarsku

Mezi Švýcarskem a Německem se rozhořel další spor týkající se německých občanů, kteří ukryli své příjmy ve švýcarských bankách, aby je nemuseli zdanit. Inspektoři ze Severního Porýní koupili za 3,5 milionu eur datový disk s údaji o tisícovce německých občanů, kteří mají účty v soukromé curyšské bance Coutts Bank, kterou vlastní britská Royal Bank of Scotland.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Curyšská pobočka banky Coutts

Curyšská pobočka banky Coutts | Zdroj: Reuters

„Německým inspektorům, kteří disk koupili, nic nehrozí, pokud se budou vyhýbat Švýcarsku,“ odmítá odborník na Německo Jaroslav Šonka možnost, že by byli němečtí inspektoři za nákup dat stíháni ve své domovské zemi.

Odhaduje se, že Němci mají na švýcarských kontech ukryto asi 150 miliard švýcarských franků, tedy více než tři biliony korun. Spolkové země již vícekrát v minulosti nakoupily data o svých občanech s účty ve švýcarských bankách. To podle Šonky vedlo k uzavření mezinárodní smlouvy mezi Švýcarskem a Německem o zdanění ilegálních peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na Německo Jaroslav Šonka komentuje únik dat o účtech Němců ve švýcarských bankách

„Veškeré věci, které se odehrály do okamžiku uzavření smlouvy, se ale hradí paušálně a existují podložená čísla o tom, že o reálném úniku daní to nevypovídá správně, že únik byl mnohem větší,“ říká Šonka s tím, že smlouva vlastně neplátcům pomohla.

„V Severním Porýní-Vestfálsku, kde se nynější případ odehrál, vládne sociální demokracie, která je na spolkové úrovni v opozici. Federální uspořádání vyvolává ještě další pnutí, protože policie i vnitro jsou organizovány na spolkové úrovni, zatímco mezinárodní smlouvy se uzavírají z Berlína,“ vysvětluje Jaroslav Šonka.

Na bankovním tajemství stojí úspěch švýcarského bankovnictví. Podle Šonky ale má několik trhlin. „Švýcarsko tento úspěch realizovalo například v okamžiku, kdy si v jeho bankách ukrývali majetek nacisté, aby se nedostali pod kola historického vyrovnávání. Švýcaři ale udržují také tajemství takzvaných odúmrtí, tedy obětí nacistů, kdy se určité věci nevracejí. Čili za tím není možné vidět nějakou základní etickou hodnotu,“ uzavírá Jaroslav Šonka.

David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme