Němečtí křesťanští demokraté neuspěli v zemských volbách v Durynsku a Sársku

Německá CDU se vzpamatovává po dramatické ztrátě voličské přízně v Durynsku a Sársku. V zemských volbách tam ztratila absolutní většinu a budoucí vládní koalice se možná obejdou bez ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frank-Walter Steinmeier, kandidát německé sociální demokracie na post kancléře | Zdroj: ČTK

Příliš důvodů k radosti ale nemají ani sociální demokraté, kteří doufali v nový trend před zářijovými volbami do Spolkového sněmu. "Jedna věc je jasná, černo-žlutou koalici si lidé v této zemi nepřejí," interpretuje výsledek trojice zemských voleb kandidát sociální demokracie na post kancléře Frank-Walter Steinmeier.

CDU ztratila oproti roku 2004 v Durynsku 10 a v Sársku dokonce 13 procent hlasů. "Utrpěli jsme samozřejmě bolestnou porážku, to musíme akceptovat. Na druhou stranu, jsme stále s odstupem nejsilnější stranou a pokud voliči někomu udělili mandát k vytvoření vlády, pak právě nám," uvedl viditelně zklamaný sárský premiér za CDU Peter Müller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky zemských voleb v Sársku, Durynsku a Sasku okomentoval na Rádiu Česko redaktor Českého rozhlasu Jiří Hošek.

V Sársku, podobně jako v Durynsku, se vlády mohou ujmout levicové trojkoalice tvořené sociálními demokraty, postkomunisty a Zelenými. V Durynsku by se dokonce tamní předák Die LINKE Bodo Ramelow mohl stát prvním postkomunistickým zemským premiérem.

V Sasku naopak CDU obhájila své pozice a bude tam vládnout nejspíš s podporou liberálů. Nízká volební účast tam zřejmě znovu dopomohla do regionálního parlamentu krajně-pravicové NPD.

Přečtěte si také:
Zemské volby v Německu by mohly přinést průlom ve spolupráci SPD s postkomunisty
Němečtí burzovní analytici prorokují vítězství pravice a renesanci jaderné energetiky
Merkelová vyloučila v případě volebního úspěchu zvyšování daní
Německá SPD ztrácí před volbami voliče

Jiří Hošek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme