Němečtí lékaři se musejí řídit vůlí pacienta, i kdyby to mělo vést k jeho smrti

Lékaři v Německu mají v budoucnu umožnit pacientovi zemřít, pokud si to výslovně přeje. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který po bouřlivé debatě schválili poslanci Spolkového sněmu. Katolická církev už výsledek hlasování ostře kritizovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Spolkového sněmu, Berlín, Německo | Foto: Jiří Hošek

O způsob zacházení s umírajícími pacienty se němečtí politici nemohli dohodnout dlouhých šest let. Teď poslanci poměrem hlasů 317 ku 233 schválili návrh sociálního demokrata Joachima Stünkera. Z něj vyplývá, že se lékaři musejí řídit předem projevenou vůlí pacienta.

Pamatuje se tak na situace, kdy se nemocná osoba už nemůže k dalšímu postupu léčby vyjádřit. Zdravotníci musejí přerušit péči o pacienta i v případě, že je nemoc ještě léčitelná. Podmínkou ovšem je, že písemné vyjádření dotyčné osoby přesně popisuje vzniklou situaci.

Předsedovi Německé biskupské konference Robertu Zollitschovi mimo jiné vadí, že přání pacienta teoreticky předjímá další události.

Související příspěvky:
Nedávný případ eutanázie v Itálii šetří prokuratura
Od legalizace eutanazie v Nizozemsku uplynulo pět let
Debata o eutanazii rozdělila britský parlament
Bush podepsal zákon proti eutanazii ženy s poškozeným mozkem
Německo chystá zákon umožňující pasivní eutanázii

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme