Němečtí muslimové svolali pietní shromáždění, uctili tak oběti útoků v Paříži

Tisíce lidí se v Berlíně sešly na pietním shromáždění. Svolala ho Ústřední rada muslimů, která se jasně distancovala od útoků na týdeník Charlie Hebdo a obchod s košer zbožím v Paříži. K Braniborské bráně přišla kancléřka Angela Merkelová i další členové německé vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pietním shromáždění svolané ho Ústřední radou muslimů přišla kancléřka Angela Merkelová i prezident Joachim Gauck

Na pietním shromáždění svolané ho Ústřední radou muslimů přišla kancléřka Angela Merkelová i prezident Joachim Gauck | Zdroj: Reuters

Pietní shromáždění se neslo v duchu hesla: Proti násilí, proti nenávisti a za otevřené Německo.

Předseda Ústřední rady muslimů v Německu Aiman Mazyek v prvním proslovu odsoudil útoky v Paříži. Podle něj teroristé pošpinili islámské náboženství.

Hovořili i zástupci židovské obce i katolické a evangelické církve, kteří podpořili náboženskou toleranci.

Vystoupil také místopředseda Ústřední rady Židů v Německu Abraham Lehrer, který muslimské obce varoval před sílící radikalizací islámu zejména mezi mladými muslimy. Podle něj je hlavním úkolem muslimských obcí, aby s tímto problémem bojovaly.

Celé shromáždění také drželo minutu ticha k uctění památky obětí útoků v Paříži. Na závěr promluvil německý prezident Joachim Gauck. Řekl, že pokud bylo cílem teroristů rozdělit otevřenou společnost na západě, tak se jim povedl pravý opak.

Nakonec se všichni u Braniborské brány vzali za ruce a demonstrativně se semkli, aby i takto obrazně vyjádřili svůj postoj.

Na pietním shromáždění svolané ho Ústřední radou muslimů přišla kancléřka Angela Merkelová i prezident Joachim Gauck | Foto: Pavel Polák

Muslimským obcím se v minulosti vytýkalo, že se dostatečně nedistancují od islamistického násilí. Dnes ale odsoudily teror opravdu jasně a hlasitě.

Německá společnost je přesto rozdělená a na síle nabírají protesty antiislámského hnutí Pegida. V Drážďanech se v pondělí večer sešlo 25 tisíc přívrženců tohoto uskupení.

V Lipsku ale například manifestovalo 30 tisíc odpůrců Pegidy a po celé spolkové republice na 100 tisíc lidí podpořilo toleranci a náboženské soužití.

Francie uctila památku tří policistů, v Izraeli pohřbili židovské oběti teroristů

Číst článek

Bratři Chérif a Said Kouachiovi podezřelí z útoku na týdeník Charlie Hebdo jsou mrtví. Zemřeli při zásahu policie v obci Dammartin-en-Goële, kde se zabarikádovali v tiskárně i s rukojmím, které se podařilo zachránit.

Policisté zaútočili také na východě Paříže, kde v obchodě s košer zbožím držel rukojmí islámský radikál, který požadoval propuštění obou bratrů. Útočník při akci zemřel, o život ale přišli i čtyři rukojmí.

Na pietním shromáždění svolané ho Ústřední radou muslimů přišla kancléřka Angela Merkelová i prezident Joachim Gauck | Foto: Reuters

Pavel Polák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme