Němečtí policisté během jednoho dne změřili rychlost tří milionů aut, pokutovali 83 tisíc řidičů

Dopravní policisté po celém Německu kontrolovali 24 hodin dodržování rychlosti i dalších pravidel. Během takzvaného policejního maratonu na silnicích hlídkovalo 14 700 policistů. Ti zkontrolovali přes tři miliony řidičů a přistihli více než 83 tisíc lidí, kteří jeli příliš rychle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti radarem (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Celoněmecká akce spojená s plošným nasazením radarů měla za cíl snížit počet nehod. Nepovolená rychlost je totiž jednou z hlavních příčin dopravních nehod v Německu.

Policisté se ale setkali s kuriózními případy, kdy v místě s povolenou 30kilometrovou rychlostí nachytali cyklistu, který jel rychlostí 43 kilometrů a hravě předjížděl i auta. Na cyklisty se ale pokuty za překročení rychlosti nevztahují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky akce německé policie přiblížila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Výsledky bezpečnostní akce jsou však zkreslené tím, že ji policie v médiích předem oznámila. Většina řidičů se tak na kontroly připravila. V Berlíně ale i přesto nachytali na dálnici řidiče, který místo povolenou stovkou jel 170kilometrovou rychlostí.

Jednotlivé spolkové země teď postupně zveřejňují čísla. Například v Berlíně a Braniborsku se ukázalo, že rychlost překročila dvě procenta řidičů, běžně bez ohlášené kontroly to bývá kolem devíti procent.

'Radarový maraton': 14 700 policistů měřilo rychlost na více než 8500 místech po celém Německu. Od čtvrteční do páteční šesté hodiny ranní zkontrolovali přes 3 miliony aut, povolenou rychlost nedodržel každý 36. řidič

Pokuty se na německých silnicích odvíjejí od toho, o kolik řidič povolenou rychlost překročí. Například když jede v obci namísto povolené padesátky rychlostí 70 kilometrů v hodině, zaplatí 80 eur, tedy zhruba 2000 korun. Pokud by jel řidič ještě rychleji, může přijít na krátkou dobu i o řidičský průkaz, o body a ještě zaplatí dvojnásobnou pokutu.

Klára Stejskalová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme