Němečtí politici do poslední chvíle přesvědčovali nerozhodnuté voliče

Deset miliónů nerozhodnutých voličů den před předčasnými parlamentními volbami v Německu. To byl dost dobrý důvod pro to, aby si špičky německých politických stran prodloužily volební kampaň a do poslední chvíle se snažily oslovit váhající spoluobčany. A znovu také padaly kategorické soudy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plakát G. Schrödera a jeho vyzyvatelky A. Merkelové

plakát G. Schrödera a jeho vyzyvatelky A. Merkelové | Zdroj: ČTK

Šéf liberální FDP Westerwelle vyloučil, že by zradil strany křesťanské unie a vytvořil s nynější vládou takzvanou koalici v barvách semaforu. Šéfka CDU Merkelová, která přijela do Bonnu podpořit Westerwelleho v jeho vlastním okrsku, zase odmítla úvahy o velké koalici.

"My umíme vládnout lépe, jsem o tom hluboce přesvědčená. Vybudovali jsme Spolkovou republiku, dosáhli jsme znovusjednocení státu a i v 21. století dokážeme z Německa zase udělat úspěšnou zemi," hřímala během posledního předvolebního projevu Merkelová.

Kancléř Schröder také mocně finišoval a po setkání v Recklinghausenu si to namířil na automobilový veletrh do Frankfurtu. Jeho vládní souputník, zcela ochraptělý Joschka Fischer, se zase nechal víc vidět než slyšet na mítinku v Hamburku.

A ještě jedna kuriozita na závěr - suverénně nejznámějším Němcem, který v neděli určitě nepůjde volit, je papež Benedikt XVI. Přestože už 20 let žije trvale v Římě, Joseph Ratzinger je stále registrovaným voličem v bavorském Pentlingu a svůj hlas by tudíž mohl odevzdat.

Podle bratra Georga Ratzingera se ale cítí být vrcholným představitelem Vatikánu a skrze volby nechce zasahovat do záležitostí jiného státu.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme