Němečtí politici se připravují na předčasné volby

Díky nevyslovení důvěry německému kancléři Gerhardovi Schröderovi se budou v sousedním Německu konat předčasné volby. A zatímco pravice se chystá představit svůj předvolební program teprve příští týden, levice předložila svou koncepci už dnes. Vládní SPD v čele se Schröderem slibuje stabilizaci ekonomiky a sociální stabilitu; odštěpenci, kteří se spojili s postkomunisty, chtějí být zase advokáty sociálně slabších voličů a nezaměstnaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Preference je ostatně staví na třetí místo s jedenácti procenty, za SPD se čtyřiadvaceti procenty a konzervativní pravici s pětačtyřiceti procenty. "Předložím takový program, jaký ještě strana neměla," slibuje kancléř Schröer. Má to být vládní , nikoliv opoziční program. Na uzavřeném zasedání ho posuzovala stovka stranických špiček. Po neúspěšném hlasování o důvěře kancléři by prezident měl předčasné volby vypsat na polovinu září.

Novým hráčem na volebním poli bude sjednocená levice, koalice postkomunistů a přeběhlíků z SPD v čele s jejím bývalým předsedou Oskarem Lafonttainem. Ten dnes také vyhlásil boj kancléři Schröderovi a zejména jeho reformám. Přitažlivost pro voliče má bloku PDS/WASG zajistit i kandidatura herce Petera Sodanna ze seriálu Místo činu. Diváci ho jako komisaře lipské kriminálky řadí na třetí místo ze šesti.

Markéta Pešková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme