Němečtí poslanci podpořili zdravotní reformu

Německý Spolkový sněm naprostou většinou hlasů přítomných poslanců schválil zákon o zdravotní reformě. Ta se stala předmětem sporů německých politiků v posledních měsících, ale také obav obyčejných pacientů. Kancléř Schröder s hlasováním spojil další osud své vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jitka Vocelková

Pro reformní zákon zvedlo ruku 517 poslanců, jen 54 byli proti. Norma je výsledkem kompromisních jednání mezi pravicovou opozicí a rudozelenou koalicí. Ta má totiž ve Spolkovém sněmu jen těsnou většinu, zatímco ve druhé parlamentní komoře - Spolkové radě - rozhodují strany pravého křídla. CDU/CSU i po drtivém vítězství v bavorských zemských volbách podporuje konstruktivní spolupráci s vládou a ty reformní kroky, které považuje za rozumné a nezbytné. Kancléř Schröder nicméně před dnešním hlasováním pohrozil raději pro případ neúspěchu svou demisí.

Zákon je součástí balíku dalších opatření, jejichž cílem je oživení německé ekonomiky. Počítá se zvýšením podílu pacientů na lékařské péči, což by mělo zdravotním pojišťovnám přinést úspory ve výši asi 20 miliard eur ročně. Reforma zároveň předpokládá snížení dávek zdravotního pojištění. To bude znamenat ulehčení situace podnikatelů, jimž se sníží vysoké vedlejší mzdové náklady.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme