Němečtí průmyslníci už vložili svou část do fondu odškodnění

Představitelé německého průmyslu už shromáždili potřebnou částku ve výši pěti miliard marek. Večer se také schází Spolkový kancléř Gerhard Schröder se zástupci německých firem zakládajících fond průmyslu na odškodnění bývalých nuceně nasazených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podíl průmyslové sféry je pohromadě v poslední minutě. Ačkoli tento fakt politikové i média přivítaly, nezapomínají také připomenout, že je to na straně druhé ostuda. Podniky totiž složily přislíbenou sumu velice pozdě, po smršti kritických hlasů a opakovaném odložení zamítnutí hromadných žalob německých firem ve Spojených státech.

Otevřené otázky ohledně vyplácení odškodného obětem nacistických pracovních táborů nicméně zůstávají. Soudkyně v New Yorku svůj verdikt totiž neodůvodnila pouze platební neschopností německých podniků, nýbrž také pochybnostmi ohledně právních cest celého procesu. Nyní bude nejspíš na spolkovém kancléři Gerhardu Schröderovi, aby během nadcházejícího jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem 29. března ve Washingtonu prosadil právní záruky německého průmyslu.

Markéta Kaclová, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme