Němečtí sociální demokraté proti koalici se Zelenými

Sociální demokraté v Německu se zřejmě v zájmu volebního úspěchu budou distancovat od svých nynějších koaličních partnerů - strany Zelených. K tomuto rozhodnutí je vedla série neúspěchů a nízké preference. Nový Bundestag zvolí Němci zřejmě 18. září, rok před původním termínem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Nepůjde o rudo-zelenou koalici, ale o SPD, řekl deníku Berliner Zeitung její místopředseda Kurt Beck. Na dnešním zasedání předsednictva strany má vystoupit otevřeně proti budoucí koalici se Zelenými celá řada jeho členů. Naopak strany Unie i liberálové se po pondělní schůzce svých špiček veřejně hlásí ke spojenectví.

Na jejich straně je i veřejné mínění. Ze 43% se kloní k nové černo-žluté vládě, tedy koalici CDU/CSU-FDP. Nejpozději 1. července kancléř Schröder požádá Bundestag o vyjádření důvěry, kterou mu poslanci musí odepřít, aby mohly být vypsány nové volby. Tento scénář zpracoval Schröder se svým vicekancléřem Fischerem už v březnu, informuje dnešní Bild.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme