Němečtí sociální demokraté proti koalici se Zelenými

Sociální demokraté v Německu se zřejmě v zájmu volebního úspěchu budou distancovat od svých nynějších koaličních partnerů - strany Zelených. K tomuto rozhodnutí je vedla série neúspěchů a nízké preference. Nový Bundestag zvolí Němci zřejmě 18. září, rok před původním termínem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK

Nepůjde o rudo-zelenou koalici, ale o SPD, řekl deníku Berliner Zeitung její místopředseda Kurt Beck. Na dnešním zasedání předsednictva strany má vystoupit otevřeně proti budoucí koalici se Zelenými celá řada jeho členů. Naopak strany Unie i liberálové se po pondělní schůzce svých špiček veřejně hlásí ke spojenectví.

Na jejich straně je i veřejné mínění. Ze 43% se kloní k nové černo-žluté vládě, tedy koalici CDU/CSU-FDP. Nejpozději 1. července kancléř Schröder požádá Bundestag o vyjádření důvěry, kterou mu poslanci musí odepřít, aby mohly být vypsány nové volby. Tento scénář zpracoval Schröder se svým vicekancléřem Fischerem už v březnu, informuje dnešní Bild.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme