Němečtí strojvůdci ukočili stávku, s drahami budou jednat přes prostředníky

Stávka německých strojvůdců skončila. Vlaky ale začnou jezdit podle jízdních řádů až v sobotu. Stávka na železnici trvala dva dny. Odbory strojvedoucích a vedení Německých drah se dohodly, že zahájí jednání s pomocí zprostředkovatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka na neměcké železnici končí | Zdroj: Reuters

Odboráři a vedení provozovatele železnice dnes oznámili, že se dohodli na takzvaném smírčím řízení, které budou za předem daných podmínek moderovat dva nezávislí prostředníci.

Jsou jimi současný premiér Durynska Bodo Ramelow z levicové strany Die Linke a bývalý premiér Braniborska Matthias Platzeck ze sociální demokracie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strojvůdci v Německu se dohodli na okamžitém ukončení stávky. S podrobnostmi se přihlásil zpravodaj Pavel Polák

Obě strany sporu jsou s dohodou o dalším jednání spokojené. Podle personálního šéfa Německých drah Ulricha Webera je teď potřeba zklidnit vypjatou situaci ve firmě. Podle ujednání se do 17. června stávkovat nebude.

Podle pravidelného jízdního řádu začnou vlaky jezdit od soboty, protože teď nejsou ve výchozích stanicích. Postupně by se mělo plně obnovit také železniční spojení Německa s Českou republikou.

„U dálkových spojů EuroCity Praha-Drážďany-Berlín-Hamburk je třeba počítat s omezením a přestupy v Drážďanech na náhradní dopravu ve směru Berlín a Hamburk ještě během pátku. V plném rozsahu by mělo být obnoveno spojení Praha-Drážďany-Berlín-Hamburk nejpozději od soboty," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Poslední stávka, která začala v úterý, byla již devátá od loňského podzimu. Svaz GDL ji stejně jako předchozí protestní akce vyhlásil kvůli sporu s provozovatelem železnice o pracovní podmínky. Strojvůdci žádají zvýšení platů o pět procent a zkrácení týdenní pracovní doby.

Svaz GDL navíc usiluje o větší roli v rámci společnosti, když chce kromě strojvůdců zastupovat i průvodčí, personál jídelních vozů a posunovače. Stávka byla původně časově neomezená.

ČRo, Martin Hromádka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme