Němečtí studenti protestují proti zavádění školného

Tisíce mladých lidí v ulicích dvou německých měst a drobné potyčky s policií. Ne, tentokrát nešlo o řádění fotbalových výtržníků, ale o protesty studentů proti zavádění školného. To by se mělo od příštího roku platit na univerzitách v Hesensku a Hamburku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Celkem asi 10 tisíc studentů dosti radikálně protestovalo proti zavedení školného ve výši 500 eur, tedy necelých 15 tisíc korun za semestr. V Hesensku by se částka v případě některých oborů a studentů z nečlenských zemí Evropské unie mohla vyšplhat až na trojnásobek.

Hesly "vzdělání není zboží" a "bohaté rodiče pro všechny" upozorňovali studenti na fakt, že školné podle nich povede k sociální selekci. Hesenská vláda ale argumentuje tím, že by všem studentům nabídla dlouhodobou půjčku, kterou by svá studia mohli financovat.

Zprvu poklidné demonstrace v Hamburku a Wiesbadenu se místy zvrhly v drobné šarvátky s muži zákona, kteří několik účastníků protestu zadrželi.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme