Němečtí vědci objevili v Altaji mumii skythského bojovníka

Němečtí vědci zveřejnili detaily o senzačním nálezu mumie skythského bojovníka v mongolské části pohoří Altaj. Mrtvola ležela v trvale zmrzlé půdě a díky tomu se pozoruhodně dochovala. Objev je dokonce srovnáván s nálezem legendárního Ötziho. Teď je mumie podrobována nejrůznějším vědeckým testům v Ulánbátaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Altaj | Foto: Vít Zýka

Společný německo-mongolsko-ruský tým měl na konci července neuvěřitelné štěstí. Vedle řady vyloupených hrobů našel neporušené místo posledního odpočinku bojovníka kmene Skythů z doby před 2500 lety.

"Zachovala se spousta organického materiálu," popisuje šéf vědecké expedice a zároveň prezident Německého archeologického ústavu Hermann Parzinger.

"Bojovník neležel uvnitř takzvané ledové čočky, ale na ní. To, že nevězel v ledu, podstatně zjednodušilo vyprošťování mumie. Jinak by nám to bývalo trvalo týdny. Na druhou stranu se ale tělo válečníka nezachovalo tak dokonale jako, kdyby bylo uvězněné v ledu," dodává profesor Parzinger. Ojedinělý je podle expertů kožich, ve kterém byl bojovník pohřben, i bohatě zdobená čapka.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme