Němečtí vědci předpověděli počasí na rok 2100

Více letních veder a katastrofální nedostatek sněhu v zimě. Takový scénář předpokládá pro rok 2100 v sousedním Německu klimatický model, který si nechala vypracovat spolková vláda. Server Spiegel.ONLINE, který má studii k dispozici ale tvrdí, že dramatické změny Německo nečekají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

západ slunce | Foto: Jan Rosenauer

Model vypracovaný hamburským Institutem Maxe Plancka má být zhruba dvacetkrát přesnější, než obdobná studie Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC). Vědci zjistili, že v létě může jihozápad Německa bojovat s nízkou hladinou spodní vody. Ve stejném ročním období může nastat rovněž problém s chlazením jaderných reaktorů.

Vydatné podzimní deště pak mají znamenat nebezpečí povodní a to hlavně na Labi. "Na konci 21.století už také v Alpách v nadmořských výškách pod 1500 metrů nebude prakticky sněžit," zarmoutil lyžaře Holger Göttel z Institutu Maxe Plancka.

Ten měl i pozitivní sdělení a sice pro německé vinaře nebo podnikatele v turistickém ruchu, které prý na severoněmeckém pobřeží čeká opravdový boom.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme