Němečtí vojáci míří do Kábulu

Německá armáda bude poprvé od druhé světové války operovat mimo Evropu. Do afghánského Kábulu vyrazil předvoj mezinárodních mírových sil, jehož součástí je i 70 vojáků bundeswehru. V afghánské metropoli jsou očekáváni ve středu. Americké letectvo mezi tím pokračuje v bombardování v okolí podzemní pevnosti Tora Bora. Podle Pentagonu se jádro teroristické organizace Al-Káida na východě země znovu pokouší o seskupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

němečtí vojáci | Foto: ČTK/EPA

S přáním vojenského štěstí a božího požehnání se na vojenském letišti v Kolíně nad Rýnem loučilo prvních 70 německých vojáků z celkem osmi set, kteří budou poprvé od druhé světové války nasazeni mimo Evropu. Padesát příslušníků 31. letecké brigády z Oldenburgu a dvacet z dalších jednotek bundeswehru se připojí k jednotkám na ochranu provizorní vlády. Ta vznikla na konferenci pod patronací OSN v německém Bonnu na sklonku loňského roku.

Předvoj mírové mise se opozdil o čtyřiadvacet hodin vzhledem k nepříznivému počasí v Turecku, kudy oba stroje přelétávají. Na kábulském letišti Baghram je očekávají ve středu. Dva letouny německého bundeswehru se zastavily ještě v Eindhovenu, aby přibraly 30 holandských výsadkářů. Celkem předvoj mírových sborů tvoří 230 vojáků ze zemí Severoatlantické aliance. Například Dánsko vysílá pyrotechniky a Rakousko spojaře. Mírovou operaci řídí zatím Britové, avšak němečtí generálové mají šanci, že své ostrovní kolegy po několika měsících vystřídají.

Aghánská operace už od počátku přesahuje alianční rámec. Bundeswehr například pronajal k přepravě své výzbroje a výstroje dva ukrajinské vojenské letouny. Německo plánuje vyslat do jednotek ISAF až 1200 vojenských specialistů. Přitom však nechce oslabovat přítomnost svých mírových sil na Balkáně.

Americké letectvo rozbombardovalo ve východoafghánské provincii Paktika velký sklad zbraní a několik dalších objektů, které využívali bojovníci organizace Al-Káida. Bomby dopadaly velmi blízko hranic s Pákistánem, kde se soustředilo několik ozbrojených skupin.

Zárověň pokračuje prohledávání horského masivu Tora Bora, odkud byly příslušníci Al-Káidy vytěsněni koncem minulého měsíce. Podle afghánských tajných služeb zde bylo nalezeno velké množství materiálů náboženského charakteru i důkazů o přípravě teroristů v rámci této organizace. Ale stopy vedoucí k šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi doposud nejsou žádné. Podle kontraadmirála Johna Stufflebeema se americké jednotky nyní soustřeďují na dopadení a zničení zbývajících sil Talibanu a Al-Káidy víc než na hon na samotného bin Ládina. Ten ale zůstává i s vůdcem Talibanu mullou Muhammadem Umarem na svobodě. Operace v Tora Bora bude zakončena v nejbližších dvou dnech.

Američané také nad východním Afghánistánem shazovali letáky varující obyvatele, aby neukrývali příslušníky Talibanu a sítě Al-Káida. Pokud tak učiní, hrozí jim prý bombardování. Oznámila to afghánská tisková agentura AIP. Ta tvrdí, že nejmenovaný kmenový vůdce z provincie Paktika u hranice s Pákistánem americké vojáky požádal, aby oblast nebombardovali, protože se tam prý žádní teroristé neukrývají.

Adentura Reuters oznámila, že afghánští kmenoví bojovníci zajali vysokého představitele Talibanu a předali ho americkým vojákům. Podle agentury jde o vedoucího informačního oddělení Talibanu Abdula Hajího Motmajna. Afghánští vojáci ho zajali v oblasti Kandaháru na jihu Afghánistánu. Jejich velitel Gud Fida Muhammad očekává, že Motmajnovo zatčení bude znamenat nový impuls při pátrání po talibanském vůdci mullovi Muhammadovi Umarovi.

Martin Hromádka, Petra Procházková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme