Němečtí vojáci připraveni k misi v Afghánistánu

První němečtí vojáci mohou být v Afghánistánu rozmístěni ještě do vánočních svátků. Jak uvádí náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský, Bundeswehr může nasadit v rámci mezinárodních mírových sil až tisíc vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Podle vládních zdrojů se nyní jedná o nasazení tisícovky příslušníků Bundeswehru. Oficiálně dosud ministerstvo obrany zmiňovalo jen 600 mužů. Německo však čeká na oficiální žádost spojenců a zejména OSN. Ovšem k tomu, aby generálové Bundeswehru celou operaci mírových sborů v Afghánistánu řídili, zřejmě není dostatek vůle mezi členy Rady bezpečnosti, ani přesvědčení na domácí politické scéně. "Nevím, proč bychom museli pochodovat v první řadě," řekl generální tajemník vládnoucí SPD Franz Müntefering. Mezitím Angelika Börová z koaliční strany Zelených varovala před tím, aby němečtí vojáci byli staženi z mise KFOR a vysláni do Afghánistánu. "To by byla zásadní chyba a stabilita v Kosovu by pak byla ještě křehčí než nyní," míní vojenská expertka ekologů. Pro takovou podle ní houpačkovou taktiku nemá navíc Bundeswehr ani kapacity ani výcvik.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme