Němečtí vojáci v Afghánistánu prý překračovali svůj mandát

Němečtí vojáci měli v Afghánistánu podnikat akce nad rámec svého mandátu. Tvrdí to bývalý elitní příslušník bundeswehru, který se sám na těchto operacích podílel. Německo se dlouhodobě odmítá aktivně účastnit bojových akcí na neklidném jihu Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiesel | Foto: FAS

Výsadkář Achim Wohlgethan ve své knize "Konečná stanice Kábul" uvádí, že v roce 2002 operovali němečtí vojáci vícekrát mimo svou zónu působnosti. Během těchto akcí elitních komand byli taky zabíjeni lidé, píše týdeník Stern. Například v srpnu 2002 mělo být jižně od Kábulu za nevyjasněných okolností zastřeleno dvanáct Afghánců.

Rozkazy k těmto operacím, například po boku nizozemských speciálních sil, údajně přicházely od zpravodajských důstojníků. Němečtí průzkumníci a uniformovaní příslušníci vojenské rozvědky pak podle Wohlgethana zasahovali taky proti obchodníkům se zbraněmi. Bývalý voják taky píše o značné konzumaci alkoholu příslušníky bundeswehru i různých nedostatcích ve výzbroji a vybavení.

Jiří Hošek, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme